Wtorek, 25 stycznia
Imieniny: Miłosza, Pawła
Czytających: 571
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Świdnicki Festiwal Filmowy "Spektrum"

Niedziela, 23 października 2016, 17:21
Autor: red
Świdnica: Świdnicki Festiwal Filmowy "Spektrum"
Fot. organizatorzy
Sukces pierwszej edycji festiwalu SPEKTRUM zachęcił organizatorów do tego, aby wydarzenie wpisało się na stałe do kulturalnej mapy Świdnicy.

Dlatego między 9 a 13 listopada publiczność w Świdnickim Ośrodku Kultury po raz kolejny będzie miała okazję zobaczyć najgorętsze tytuły międzynarodowych festiwali, zanim trafią one do kinowej dystrybucji.

Oficjalną część konkursową Festiwalu SPEKTRUM rozpocznie pokaz jednego z najgłośniejszych tegorocznych tytułów europejskiego kina: film „Ja, Daniel Blake” w reżyserii Kena Loacha, nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes.

Odbędą się również projekcje pozakonkursowe, wśród których znajdą się m.in.: „Moje córki krowy” i „Nieciekawa historia”. Świdniczanie jako pierwsi zobaczą film „Pokot” Agnieszki Holland ze scenariuszem współtworzonym prze Olgę Tokarczuk. Właściwie nie zobaczą a… usłyszą. W czwartek, 10 listopada odbędzie się bowiem performatywne czytanie fragmentów scenariusza filmu, który nie został jeszcze ukończony. Czytaniu będzie towarzyszyć muzyka na żywo, a całość wyreżyseruje Martyna Majewska. Nie jest to przypadek, ponieważ tematem przewodnim SPEKTRUM 2016 jest właśnie scenariusz. Stąd obecność na festiwalu profesora Tadeusza Lubelskiego, który przeprowadzi wykład o niezrealizowanym scenariuszu Wojciecha Jerzego Hasa, oraz Laury Paweli, która przedstawi prezentację multimedialną dotyczącą niezrealizowanego scenariusza Kazimierza Kutza do filmu „Różowy horyzont”. Młodzież zaproszona jest z kolei na warsztaty z creative writing i wideorecenzji. Świdniczanie mogą liczyć na interesujące spotkania z gośćmi związanymi ze światem kina, m.in. z: Marianem Dziędzielem, Kazimierzem Kutzem i Bartoszem M. Kowalskim (reżyserem filmu konkursowego „Plac zabaw”).

Choć część główna wydarzenia startuje 9 listopada, już dzień wcześniej w Galerii Fotografii odbędzie się III Świdnicki Jednodniowy Maraton Filmowy organizowany przez Młodzieżową Radę Miasta Świdnica. Wybrane produkcje będą dotyczyć różnych aspektów problemu tolerancji. Organizatorzy nie zapominają o najmłodszych i seniorach. Ci pierwsi zapraszani są wraz z rodzicami na Poranek Rodzinny, podczas którego odbędzie się pokaz filmu familijnego „Za niebieskimi drzwiami” (film został wsparty przez komisję filmową Wroclaw Film Commision, która podobnie jak rok temu jest partnerem festiwalu oraz Dolnośląski Fundusz Filmowy). Osoby starsze mogą wybrać się za darmo na historyczny obraz Ryszarda Bugajskiego „Generał Nil”. Zupełnie nowym punktem w programie SPEKTRUM będzie konkurs polskich krótkich metraży. Laureata spośród 11. nagradzanych także na innych festiwalach pozycji wybierze publiczność. Warto wspomnieć, że w gronie proponowanych filmów znalazły się „Lokatorki” Klary Kochańskiej, które zdobyły wiele nagród, m.in. studenckiego Oscara.

Nie zabraknie również okolicznościowych wystaw. Na pierwszej z nich, Wszystkie kolory Kieślowskiego, organizowanej przez Fundację Sztuki Współczesnej In Situ, zaprezentowanych będzie 30 zdjęć, na których odnajdziemy kultowego reżysera w różnych okresach życia i momentach twórczości. Druga wystawa o nazwie Rekonstrukcje poświęcona zostanie fotografiom wykonywanym przez tragicznie zmarłą Zuzę Kolską.

SPEKTRUM będzie miał dodatkowo swoją muzyczną odsłonę. Zaprezentuje się w niej zespół Makabreski (tworzony przez cenioną wrocławską artystkę, Natalię Grosiak oraz Bolka Makabreskiego, znanego z grupy Ahimsa), Slime (świdnicki muzyk) oraz Wojcieh Urbański (członek popularnego składu Rysy, z którym zdobył wiele branżowych nagród) i Maciej Głębocki (twórca muzyki techno/house).

2. Świdnicki Festiwal Filmowy Spektrum objęty jest honorowym patronatem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

8 listopada (wtorek):

III Świdnicki Maraton Filmowy

9 listopada (środa):

16:00 „Zjednoczone Stany Miłości”
19:00 Oficjalne otwarcie + Makabreski + KONKURS: „Ja, Daniel Blake”

10 listopada (czwartek):

14:30 Pokaz dla seniorów: „Generał Nil”, WSTĘP WOLNY
17:00 „Pokot”- czytanie fragmentów scenariusza filmu, WSTĘP WOLNY
18:00 KONKURS: „Marzenia” + spotkanie
20:30 KONKURS: „Plac zabaw” + spotkanie

11 listopada (piątek):

12:00-16:00 Warsztaty creative writing | ul. DŁUGA 33
13:00 KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH, Blok I: „Niestrudzeni wędrowcy”, „Szczękościsk”, „Adaptacja”, „Świetne wieści” + spotkanie
16:00 KONKURS: „Ederly”, reż. Piotr Dumała, 87′ + spotkanie
18:30 Wernisaż wystawy „Wszystkie kolory Kieślowskiego”
19:00 KONKURS: „Jak Bóg da”, reż. Edoardo Falcone, 87′
21:00 KONKURS: „Toni Erdmann”, reż. Maren Ade, 162′

12 listopada (sobota):

11:45 Wykład T. Lubelski + „Nieciekawa historia”
12:00-16:00 Warsztaty creative writing
13:30- 17:30 Warsztaty wideorecenzji
14:00 KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH, Blok II: „Czarnowidzka”, „Ciepło-zimno”, „Romantik”, „Hycel” + spotkanie
17:00 KONKURS: „Las, 4. Rano”
18:30 Wernisaż wystawy „reKONSTRUKCJA”
19:00 KONKURS: „Rara”+ dyskusja
21:30 KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH: , Blok III: „Konstruktor”, „Lokatorki”, „NDR” + spotkanie
22:30Wszystkie stany brzmienia

13 listopada (niedziela):

10:00 Poranek rodzinny: „Za niebieskimi drzwiami”
11:45 Wykład 48 HFP + prezentacja filmów
12:30 Wykład Laura Pawela
13:15 KONKURS: „Egzamin”
15:30 „Moje córki krowy”
18:00 Wręczenie nagród + „Nikt nie woła”+ spotkanie

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group