Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 990
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Świdnickie fontanny na „Szlaku kamienia”

Sobota, 27 kwietnia 2019, 9:05
Aktualizacja: 12:07
Autor: red
Świdnica: Świdnickie fontanny na „Szlaku kamienia”
Fot. Wiktor Bąkiewicz/UM Świdnica
W czeskich Horicach odbyła się konferencja podsumowująca polsko–czeski projekt „Szlak Kamienia”, w ramach którego Świdnica odrestaurowała fontanny w Rynku. Partnerami projektu z Czech i Polski były miasto Horice, Stowarzyszenie Podzvicinsko oraz gminy Strzegom i Dobromierz.

Gminy te są częścią „Szlaku Kamienia”, który promuje i tematycznie łączy dwa przygraniczne regiony – okolice Karkonoszy i Dolny Śląsk. Główną oś partnerską tworzą miasta Horice (partner wiodący) i Strzegom (partner projektowy), które w swoich krajach znane są ze swoich związków kulturowych z kamieniem i udostępniają wiele cennych zabytków związanych z kamieniem.

W trakcie konferencji przedstawiciele poszczególnych miast opowiedzieli o tym, jakie działania w ich miejscowościach przeprowadzono w ramach projektu. Prezydent Świdnicy, Beata Moskal - Słaniewska przybliżyła zgromadzonym, jak wyglądały prace związane z odrestaurowaniem fontann. Zabytkowe rzeźby odzyskały swój dawny blask - barokowe 300 - letnie wizerunki Neptuna i Atlasa oraz dwa talerze – mały i duży, pod okiem konserwatora zabytków pieczołowicie oczyszczono i zrewitalizowano. Przy odrestaurowanych czterech fontannach została zamontowana nowa instalacja wodna, udrożniono również tryskacze.

Uczestnicy konferencji wzięli także udział w uroczystym otwarciu muzeum w Horicach.

Całkowita wartość trzyletniego projektu to blisko 2 mln euro, z czego wysokość dotacji to ok. 1,7 mln euro. Budżet zadań dla miasta Świdnicy to 315 600 euro, w tym dotacja ok. 268 tys. euro.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group