W okresie programowania 2014-2020 jednym z nowych instrumentów poprawy efektywności polityki rozwoju ukierunkowanej terytorialnie będzie właśnie kontrakt terytorialny. Umowy będą zawierane pomiędzy Radą Ministrów, a Zarządem Województwa Dolnośląskiego i będą określały cele i priorytetowe przedsięwzięcia rządowe realizowane w danym województwie.
– Walka toczy się o wiele projektów i to na ogromne kwoty. Warto więc pamiętać, że sama obwodnica Świdnicy jest inwestycją wartą kilkaset milionów złotych. Zgodnie z przyjętymi zasadami w dokumencie negocjacyjnym zapisywane są jedynie przedsięwzięcia, które mają istotne znaczenie dla rozwoju kraju oraz wskazanego w niej województwa. Decyzja w tej sprawie zależeć będzie od rządu – mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.
W ostatecznym stanowisku negocjacyjnym oprócz wspomnianej już obwodnicy znalazły się inne ważne dla Świdnicy zadania. Jest to modernizacja drogi nr 35, która przebiega przez miasto, czy też linii kolejowej. W stanowisku znalazły się również zapisy dotyczące zabytków UNESCO w tym dla Kościoła Pokoju w Świdnicy.
– W tej sprawie interweniował prezydent Wojciech Murdzek, który nie zgodził się z propozycją przyznania funduszy tylko Hali Stulecia i zainspirował proboszcza Waldemara Pytla do złożenia projektu dotyczącego Kościoła Pokoju – wyjaśnia Skórski.
To nie jedyne fundusze, które ma szansę otrzymać Świdnica. Zadania służące tylko mieszańcom Świdnicy, powiatu świdnickiego czy Aglomeracji Wałbrzyskiej są przewidziane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, w tym jest szczególna część poświęcona Zintegrowanym Inwestycjom Terytorialnym.
Lista zadań, które m. in. mają szansę na sfinansowanie:
• Budowa obwodnicy Wałbrzycha w ciągu Drogi Krajowej 35 oraz budowa obwodnicy Świdnicy wraz z modernizacja drogi krajowej nr 35 na odcinku Słotwina – Świebodzice – wartość zadania 600 mln zł;
• Rewitalizacja wraz z elektryfikacją linii kolejowej nr 137 na odcinku Kamieniec Ząbkowicki – Legnica wraz z budową łącznicy w rejonie stacji Jaworzyna Śląska umożliwiającej bezkolizyjny przejazd z linii nr 137 w kierunku Wrocławia oraz powiązanie linii kolejowej nr 289 z linia kolejową nr 14 poprzez budowę linii kolejowej Lubin-Polkowice-Głogów – wartość zadania 750 mln zł;
• Renowacja Kościołów Pokoju w Jaworze i w Świdnicy przykładem ratowania świetności należnej zabytkom z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO – wartość zadania 40 mln zł.