Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 934
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Świdnickie projekty do rządowych negocjacji

Niedziela, 3 sierpnia 2014, 9:13
Autor: red.
Świdnica: Świdnickie projekty do rządowych negocjacji
Fot. archiwum
45 projektów kluczowych dla Dolnego Śląska na łączną kwotę ponad 20 mld zł znalazło się w zatwierdzonym już „Stanowisku negocjacyjnym Samorządu Województwa Dolnośląskiego”. Na liście zadań, które mają być realizowane przy wsparciu rządu są również świdnickie projekty.

W okresie programowania 2014-2020 jednym z nowych instrumentów poprawy efektywności polityki rozwoju ukierunkowanej terytorialnie będzie właśnie kontrakt terytorialny. Umowy będą zawierane pomiędzy Radą Ministrów, a Zarządem Województwa Dolnośląskiego i będą określały cele i priorytetowe przedsięwzięcia rządowe realizowane w danym województwie.

Walka toczy się o wiele projektów i to na ogromne kwoty. Warto więc pamiętać, że sama obwodnica Świdnicy jest inwestycją wartą kilkaset milionów złotych. Zgodnie z przyjętymi zasadami w dokumencie negocjacyjnym zapisywane są jedynie przedsięwzięcia, które mają istotne znaczenie dla rozwoju kraju oraz wskazanego w niej województwa. Decyzja w tej sprawie zależeć będzie od rządu – mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.

W ostatecznym stanowisku negocjacyjnym oprócz wspomnianej już obwodnicy znalazły się inne ważne dla Świdnicy zadania. Jest to modernizacja drogi nr 35, która przebiega przez miasto, czy też linii kolejowej. W stanowisku znalazły się również zapisy dotyczące zabytków UNESCO w tym dla Kościoła Pokoju w Świdnicy.

W tej sprawie interweniował prezydent Wojciech Murdzek, który nie zgodził się z propozycją przyznania funduszy tylko Hali Stulecia i zainspirował proboszcza Waldemara Pytla do złożenia projektu dotyczącego Kościoła Pokoju – wyjaśnia Skórski.

To nie jedyne fundusze, które ma szansę otrzymać Świdnica. Zadania służące tylko mieszańcom Świdnicy, powiatu świdnickiego czy Aglomeracji Wałbrzyskiej są przewidziane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, w tym jest szczególna część poświęcona Zintegrowanym Inwestycjom Terytorialnym.

Lista zadań, które m. in. mają szansę na sfinansowanie:
• Budowa obwodnicy Wałbrzycha w ciągu Drogi Krajowej 35 oraz budowa obwodnicy Świdnicy wraz z modernizacja drogi krajowej nr 35 na odcinku Słotwina – Świebodzice – wartość zadania 600 mln zł;
• Rewitalizacja wraz z elektryfikacją linii kolejowej nr 137 na odcinku Kamieniec Ząbkowicki – Legnica wraz z budową łącznicy w rejonie stacji Jaworzyna Śląska umożliwiającej bezkolizyjny przejazd z linii nr 137 w kierunku Wrocławia oraz powiązanie linii kolejowej nr 289 z linia kolejową nr 14 poprzez budowę linii kolejowej Lubin-Polkowice-Głogów – wartość zadania 750 mln zł;
• Renowacja Kościołów Pokoju w Jaworze i w Świdnicy przykładem ratowania świetności należnej zabytkom z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO – wartość zadania 40 mln zł.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group