Piątek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 588
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Świdniczanie na warsztatach u mistrza sorobanu

Poniedziałek, 9 października 2017, 7:29
Aktualizacja: 10:31
Autor: red
Świdnica: Świdniczanie na warsztatach u mistrza sorobanu
Fot. użyczone
Uczenie się od prawdziwego mistrza z Japonii to prawdziwy zaszczyt – w piątek dostąpili go uczniowie Akademii Nauk – Centrum Świadomego Rozwoju w Świdnicy. Spotkali się z Kenichi Ishido – prezesem Japońskiego Związku Sorobanu i z jego uczniem Tetsuya Ono, który jest wicemistrzem świata w szybkich obliczeniach pamięciowych.

Warsztaty sorobanowe zostały zorganizowane w ramach Wrocławskich Spotkań Matematycznych w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Wraz z Katarzyną Bryndzą, trenerką z Akademii, do Wrocławia pojechały dziewięcioletnia Pola, ośmioletnia Maja i pięcioletnia Beatka. Starsze dziewczęta miały już zajęcia z liczenia na sorobanie, dla najmłodszej była to pierwsza lekcja sorobanu. Mimo to Beatka świetnie rachowała na liczydle. Soroban ma pionowe rzędy po 5 koralików – 4 poniżej belki i 1 powyżej niej. Japońscy rachmistrzowie potrafią szybciej liczyć na sorobanie niż przeciętny człowiek na kalkulatorze! A na dodatek nauka liczenia na tym liczydle sprawia, że uczeń szybciej rachuje w pamięci. Z tego powodu zajęcia z sorobanu prowadzone już są na całym świecie. Kenichi Ishido to twórca i dyrektor sieci szkół sorobanu w Japonii oraz dyrektor Muzeum Sorobanu w japońskiej Chibie.

Spotkanie w IM UWr zgromadziło fanów matematyki ze szkół we Wrocławiu, Osolinie, Wysokiej i Zgorzelca oraz Świdnicy.

- Na początku mistrz Kenichi Ishido przeprowadził miniwykład na temat historii mistrzostw w liczeniu na sorobanie - opowiada Katarzyna Bryndza. - Tempo liczenia podczas pokazu było imponujące. Spotkanie z mistrzem było bardzo inspirujące i motywujące dla dzieci reprezentujących Akademię Nauki do kontynuacji fascynującej przygody z sorobanem. Najważniejsze jest to, że każdy z nas może biegle rachować, należy jednak wyłożyć trochę pracy w trening tej umiejętności. Dzieci w tej kwestii mają dużą przewagę nad nami, dorosłymi, co zauważyłam podczas minimistrzostw w obliczeniach na sorobanie, gdzie dzieci akademickie liczyły sprawnie i poprawnie.

Mistrz Ishido w sposób jasny wytłumaczył podstawy obliczeń na sorobanie. - Mieliśmy również przyjemność pracy indywidualnej z jednym z jego uczniów, który na bieżąco wyjaśniał, w jaki sposób należy dokonywać obliczeń - wspomina Katarzyna Bryndza. Akademia Nauki – Centrum Świadomego Rozwoju w Świdnicy prowadzi zajęcia, na których dzieci w wieku szkolnym uczą się liczyć na sorobanie. Są jeszcze miejsca w grupach, które ruszają pod koniec października.

Jeden z uczniów mistrza, Tetsuya Ono, wicemistrz świata na Mental Calculation World Cup 2016 w Niemczech, pokazał, że potrafi w bardzo szybki sposób obliczyć, w jakim dniu tygodnia ktoś się urodził. - Maja zgłosiła się na ochotnika i podała swoją datę urodzenia - mówi Katarzyna Bryndza. - Szybko padła odpowiedź, że to był piątek. To niesamowite.

Filmik, na którym Maja podaje datę urodzenia, a Tetsuya Ono oblicza dzień tygodnia: https://www.facebook.com/akademianaukiswidnica/videos/471587949879709/

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group