Piątek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 494
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdniczanie wrócili z Anglii

Wiadomości: Świdnica
Sobota, 5 września 2009, 12:51
Aktualizacja: 15:34
Autor: jaro
Prezydent Miasta Świdnicy Wojciech Murdzek, Przewodniczacy Rady Dystryktu Tendring Nick Turner
Fot. TOMASZ KOŚCIÓW
Blisko 50 osobowa delegacja ze Świdnicy przebywała z czterodniową wizytą w Tendring.

Świdnica od 10 lat współpracuje z Dystryktem Tendring w północno-wschodniej części hrabstwa Essex. Władze dystryktu i mieszkańcy Tendring w tym czasie świętowali również 40-lecie partnerstwa z francuskim miastem Valence sur Rhone. Do Anglii na rocznicowe obchody wyjechała blisko 50-osobowa delegacja ze Świdnicy: Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy wraz z zastępcą Ireneuszem Pałacem, przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Rady Miejskiej (radna Teresa Świło), zespół pieśni i tańca Jubilat oraz przedstawiciele Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast.

– Dekada współpracy Świdnicy i Dystryktu Tendring to niewiele, biorąc pod uwagę wielowiekową tradycję naszych miast – mówi prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek. – Jednak te 10 lat naszej wspólnej historii stało się początkiem wielu głębokich i życzliwych kontaktów międzyludzkich. Ze wspólnej pracy, zabawy i pomocy zrodziły się przyjaźnie pomiędzy mieszkańcami Tendring i Świdnicy. Przekraczają bariery, obalają stereotypy, pokazują, że otwarte serce i umysł może podążać nowymi ścieżkami i odkrywać nieznane dotąd obszary na polu kulturowym, językowym, a przede wszystkim międzyludzkim. Co ważne spotkanie Polaków, Niemców, Francuzów i Anglików, do którego doszło w Tendring w przededniu 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, pokazuje, że pojednanie i nową historię najlepiej jest pisać właśnie na polu współpracy – uważa Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Świdnica z Tendring chce dalej współpracować przede wszystkim w dziedzinie kultury oraz rozwijać wymianę młodzieży. Właśnie dziedzina kultury jest tym, co wzbudza zainteresowanie naszych partnerów. Prawdziwe poruszenie wywołał świdnicki zespół Jubilat, podczas kilkukrotnych występów w Anglii. Świdniczanie podbili serca publiczności m.in. podczas otwarcia pokazów lotniczych w Clacton-on-sea.

Oprócz prezentacji kulturalnych, symbolicznego odnowienia umowy współpracy, przedstawiciele z miast partnerskich mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami lokalnych środowisk ekologicznych. Wystawa oraz prezentacje dotyczyły spraw związanych z wykorzystywaniem energii odnawialnej, selekcją odpadów, produkcją wyrobów wolnych od konserwantów i polepszaczy, edukacji ekologicznej dzieci itp.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group