Poniedziałek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 732
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Świdniczanom pozwala się ginąć?

Sobota, 23 lipca 2011, 20:50
Aktualizacja: Niedziela, 24 lipca 2011, 13:19
Autor: GrA
Świdnica: Świdniczanom pozwala się ginąć?
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Tylko w tym roku na dzikich przejściach przez tory w Świdnicy zginęło dwóch mieszkańców. Mimo interwencji radnych miasto nie chce ogrodzić nielegalnego przejścia przy ulicy Brackiej.

Krótko przed świętami Wielkanocnymi właśnie w tym miejscu zginęła 60-letnia kobieta, na początku czerwca kilkaset metrów dalej 30-letni mężczyzna. Obie tragedie nie nauczyły świdniczan rozwagi. Nielegalne przejścia przez torowisko nadal cieszą się popularnością wśród świdniczan, którzy w ten sposób skracają sobie drogę.
Zaraz po czerwcowej tragedii w sprawie zabezpieczenia „dzikiego” przejścia interpelował radny Janusz Solecki. - Sądziłem, że po ostatniej tragedii ktoś pomyśli o bezpieczeństwie mieszkańców. Pomyliłem się. Nikt nic nie zrobił. Złożyłem więc w czerwcu interpelację kierowaną do prezydenta Świdnicy z pytaniem kiedy takie ogrodzenie zostanie wykonane. Dlaczego do prezydenta? Bo jak wszyscy dobrze wiemy na naszą kolej liczyć nie można, a ludzie giną. Miasto może postawić ogrodzenie na granicy pasa drogowego ul. Brackiej. Sprawa byłaby załatwiona za kilka tysięcy złotych – wyjaśnia Janusz Solecki.

Odpowiedź miasta w tej sprawie jest zaskakująca. Powołując się na treść ustawy zastępca prezydenta Świdnicy Ireneusz Pałac wyjaśnia, że wstęp na obszar kolejowy jest dozwolony tylko w miejscach wyznaczonych przez zarządcę. Poza tymi miejscami wstęp na obszar kolejowy mają osoby posiadające upoważnienie właściwego zarządcy lub właściwego przewoźnika kolejowego oraz osoby uprawnione na podstawie odrębnych przepisów. Zgodnie z ustawą zarządcy i przewoźnicy kolejowi zobowiązani są do zapewnienia ładu i porządku na obszarze kolejowym oraz pociągach i innych pojazdach kolejowych.

- Zgodnie z aktualnie uzyskaną opinią Zespołu Radców Prawnych tutejszego urzędu obowiązek budowy i utrzymania infrastruktury kolejowej oraz zapewnienia ładu i porządku na obszarze kolejowym spoczywa na zarządcy infrastruktury kolejowej – pisze zastępca prezydenta Świdnicy Ireneusz Pałac w odpowiedzi na interpelację Janusza Soleckiego.

Ani kolej ani miasto sprawą zabezpieczenia nielegalnego przejścia nie ma zamiaru się zająć. -Odpowiedź pisemna prezydenta dosłownie zwala z nóg. Zamiast podjęcia działań poprawiających bezpieczeństwo w tym miejscu, pan prezydent cytuje mi w tej odpowiedzi zapisy ustawy o transporcie kolejowym i poucza, że jest to obowiązek kolei a nie miasta. I co z tego, że to obowiązek kolei? A co z bezpieczeństwem mieszkańców? Poczeka? Do kolejnej śmierci? Te kilka tysięcy złotych to nadmierny wydatek dla budżetu w tak istotnej sprawie? Jeśli tak, to jak do tego się ma zafundowanie z budżetu bogatej firmie bocznicy kolejowej za 4 mln zł – komentuje sprawę Janusz Solecki.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
33%
Smuci
0
0%
Złości
2
67%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group