Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 494
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Świebodzice mają Lokalny Program Rewitalizacji

Sobota, 27 sierpnia 2016, 7:47
Autor: red
Świebodzice: Świebodzice mają Lokalny Program Rewitalizacji
Fot. UM Świebodzice
Rada Miejska Świebodzic 23 sierpnia przyjęła do realizacji Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Świebodzice na lata 2015–2025.

To obszerny dokument, którego opracowanie trwało blisko rok. Wskazuje on obszar miasta, który powinien zostać objęty rewitalizacją, czyli kompleksowymi i wielokierunkowymi działaniami obejmującymi lokalną społeczność, przestrzeń i gospodarkę.

Wytyczenie takiego obszaru było poprzedzone dokładną analizą i zdiagnozowaniem tzw. stanu kryzysowego, czyli negatywnych zjawisk, skoncentrowanych w danym obszarze. Te zjawiska odnoszą się zarówno do sfery gospodarczej, jak i środowiskowej, przestrzenno-funkcjonalnej i technicznej. Mówiąc wprost – skoncentrowano się na takich obszarach, w których występuje natężone zjawisko m. in. bezrobocia, przestępczości, ubóstwa, słabej infrastruktury, itp. Wszystko to jednak musiało być wytyczone według ścisłych i bardzo rygorystycznych wskaźników Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Na podstawie tychże wskaźników wytyczono obszar, który będzie podlegał rewitalizacji w ramach LPR. W jego skład weszły 34 ulice, głównie ze Śródmieścia, oraz dwie ulice położone w dzielnicy Ciernie.

Prezentacja LPR miała miejsce na konferencji podsumowującej prace na dokumentem, która odbyła się we wtorek, 23 sierpnia. Udział w niej wzięli m. in. Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz, radni miejscy, szefowie instytucji i spółek miejskich. Efekty 11-miesięcznej pracy zaprezentowała Kierownik Wydziału Funduszy Zewnętrznych Marzena Korona-Kruk oraz Ireneusz Ratuszniak z firmy doradczej EffiCon.
- Bardzo dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w pracę nad tworzeniem tego bardzo ważnego dla gminy dokumentu – podkreślał burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Na bazie tego opracowania szereg podmiotów, organizacji, instytucji będzie mogło się ubiegać o fundusze zewnętrzne i zrealizować istotne dla siebie inwestycje.

Do świebodzickiego LPR zgłoszono już 67 projektów na łączną kwotę ponad 44 mln zł. Są to zadania dotyczące np. zagospodarowania terenów zielonych, przebudowy drogi, ocieplenia budynków mieszkalnych, aktywizacji osób starszych. Zgłaszającymi są zarówno samorząd, jak i instytucje miejskie, organizacje pozarządowe, wspólnoty mieszkaniowe, a nawet osoby prywatne.

Uchwała o Lokalnym Programie Rewitalizacji została przyjęta jednogłośnie 18 głosami radnych. Dokument musi jeszcze zostać zaopiniowany przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego, który ma na to 30 dni.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group