Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 979
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Świebodzice mają pieniądze na niską emisję

Poniedziałek, 27 marca 2017, 13:10
Autor: red
Świebodzice: Świebodzice mają pieniądze na niską emisję
Fot. UM Świebodzice
Gmina Świebodzice dostanie dofinansowanie na realizację szeregu inwestycji z zakresu tzw. niskiej emisji.

Świebodzicki projekt znalazł się na drugim miejscu listy projektów, zatwierdzonych przez Instytucję Pośredniczącą Aglomeracji Wałbrzyskiej. Całkowita wartość projektu to 7 433 750,56 zł, dofinansowanie wyniesie 6 110 786,96 zł.

Wdrażanie strategii niskoemisyjnej w Świebodzicach opierać się będzie na szeregu inwestycji: to przede wszystkim kompleksowa modernizacja Placu Dworcowego, modernizacja oświetlenia na przejściach dla pieszych, budowa inteligentnych przystanków, ścieżek rowerowych a przede wszystkim zakup kolejnego, czwartego autobusu dla komunikacji miejskiej. Kolejny pojazd pozwoli na utworzenie nowej linii autobusowej, która obejmie m. in. tereny przemysłowe, na których w ostatnich latach powstało kilka nowych zakładów pracy.
- Praca nad przygotowaniem projektów do Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej trwała przez dwa ostatnie lata, mocno przygotowywaliśmy się do aplikowania o duże środki, na duże zadania. I wreszcie pieniądze płyną do samorządów, co naprawdę cieszy, bo zaplanowane inwestycje w bardzo szerokim zakresie wpłyną na poprawę infrastruktury, jakości życia mieszkańców Aglomeracji Wałbrzyskiej, w tym gminy Świebodzice – podkreśla burmistrz Bogdan Kożuchowicz – To już trzeci wniosek Gminy Świebodzice, który został tak wysoko oceniony.

Podpisanie umowy nastąpi w najbliższych tygodniach.Wniosek, tak jak dwa pozostałe, został przygotowany przez Wydział Funduszy Zewnętrznych UM.

Pierwszy projekt dotyczył terenów zielonych – dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – koncepcja Gminy Świebodzice na rewitalizację i rozbudowę terenów zielonych została zakwalifikowana do dofinansowania jako jedyny projekt z Dolnego Śląska. Umowa zostanie podpisana do końca marca. Wartość projektu to 3,5 mln zł, wysokość dofinansowania wyniesie 85 %.

Niedawno podpisana została umowa z IPAW na termomodernizację budynków u zbyteczności publicznej w Gminie Świebodzice. Wartość zadania to 3 852 241,42 zł, dofinansowanie wyniesie 2 293 613,76 zł.

W ramach projektu na niską emisję realizowanych będzie 5 zadań:

- Budowa centrum przesiadkowego „Park&Ride” (parkuj - jedź) przy Placu Dworcowym w Świebodzicach;

- Budowa ścieżek rowerowych na terenie miasta;

- Wymiana oświetlenia na energooszczędne na terenie Świebodzic (cztery przejścia dla pieszych);

- Budowa inteligentnych przystanków autobusowych (ul Wałbrzyska po obu stronach , Al. Lipowe, Os. Sudeckie, Os. Piastowskie); inteligentny = zintegrowany z systemem transportowym i elektronicznymi wyświetlaczami.

- Zakup ekologicznego autobusu (utworzona będzie nowa linia autobusowa).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group