Poniedziałek, 24 stycznia
Imieniny: Franciszka, Rafała
Czytających: 642
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Świebodzice: Nie czekaj dłużej, przyłącz się!

Piątek, 5 lutego 2016, 6:40
Aktualizacja: 7:12
Autor: opr.red.
Świebodzice: Świebodzice: Nie czekaj dłużej, przyłącz się!
Fot. www.swiebodzice.pl
Od 1 marca służby miejskie zaczną sprawdzać, czy właściciele nieruchomości podłączyli już swojej posesje do miejskiej kanalizacji. Przypominamy, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013 r. poz. 1399 z późn. zm.) właściciel nieruchomości zapewnia utrzymanie czystości i porządku poprzez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej.

Oczywiście, istnieją wyjątki, które ustawa definiuje, jednak większość prywatnych posesji na terenie Świebodzic powinna zostać podłączona do nowo wybudowanej instalacji.

Mieszkańcy są zobligowani do wykonania przyłączy, zatem przypominamy o kilku prostych krokach, które należy podjąć. Jednocześnie warto pamiętać, że do końca czerwca 2016 roku można skorzystać z dotacji celowej na pokrycie części kosztów budowy przyłącza do istniejącej sieci sanitarnej - w wysokości do 50 % wartości zadania.

Oto krótka instrukcja postępowania przy budowie przyłącza kanalizacji sanitarnej:

Składamy wniosek o zapewnienie odbioru ścieków oraz wydanie technicznych warunków przyłączenia do sieci kanalizacji sanitarnej w Centrum Obsługi Klienta WZWiK Sp. z o.o. przy Al. Wyzwolenia 39 w Wałbrzychu lub w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Kasztanowej 1 w Świebodzicach (zależnie od tego, kto jest właścicielem sieci kanalizacji sanitarnej).

Zlecamy projektantowi, z uprawnieniami budowlanymi w zakresie sieci sanitarnych, wykonanie projektu przyłącza kanalizacji sanitarnej oraz uzyskanie niezbędnych uzgodnień w/w projektu.

Zatrudniamy wykonawcę przyłącza kanalizacji sanitarnej (realizacja tej inwestycji, jak i wpięcie do komunalnej sieci należy wykonać zgodnie ze sztuką budowlaną oraz obowiązującymi przepisami prawa).

Przed zasypaniem wykopu wybudowane przyłącze kanalizacyjne należy zgłosić w WPWiK Sp. z o.o. lub ZWiK Sp. z o.o. do przeglądu i dokonania odbioru technicznego.

Po zakończeniu budowy przyłącza kanalizacji sanitarnej należy zlecić uprawnionemu geodecie (jednostce geodezyjnej) wykonanie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

Po zakończeniu budowy i odbiorze technicznym przyłącza należy zawrzeć umowę (podpisać aneks do umowy) na odbiór ścieków sanitarnych z właścicielem sieci.
Warto także pamiętać, że zgodnie z obowiązującym prawem, właściciele nieruchomości, którym umożliwiono przyłączenie budynków do sieci kanalizacji sanitarnej, są zobowiązani do niezwłocznego przyłączania swojej nieruchomości do sieci. Nie wykonanie tego obowiązku może zaskutkować nałożeniem mandatu.

Wszelkich informacji dotyczących przyłączy udziela Wydział Ochrony Środowiska UM, ul. Świdnicka 7, tel. 74 666 98 15-16, od poniedziałku do piątku, w godz. 7:30-15:30, we wtorki do 16:00.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group