Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 943
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Świebodzice wysoko w rankingu samorządów

Piątek, 11 maja 2018, 9:36
Autor: red
Świebodzice: Świebodzice wysoko w rankingu samorządów
Fot. UM Świebodzice
Eksperci z krakowskiej Regionalnej Izby Obrachunkowej, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przygotowali Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego na IV Europejski Kongres Samorządów. Świebodzice są na bardzo wysokiej, 77. pozycji.

Ocena kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego, umożliwiająca przygotowanie rankingu, została przeprowadzona w oparciu o kryteria merytoryczne, bazujące na zestawie wskaźników, m. in. udział dochodów własnych, wydatków inwestycyjnych, udział środków europejskich czy relacja wydatków inwestycyjnych do dochodów własnych.

Świebodzice zajęły 77. miejsce w kategorii gminy miejskie (na 237 ocenianych w tej kategorii jednostek). To bardzo dobry wynik świadczący, że miasto ma doskonałą sytuację finansową, a polityka wydatkowania budżetu prowadzona jest rozsądnie i efektywnie.

- To już druga, po pre-ratingu, pozytywna ocena sytuacji finansowej gminy Świebodzice, kolejna całkowicie niezależna od samorządu, bo opracowana na podstawie twardych danych i wskaźników przekazywanych do Regionalnej Izby Obrachunkowej – mówi Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic. - Jest to opinia przygotowana przez specjalistów, autorami raportu są wykładowcy Uniwersytetu Ekonomicznego i Jagiellońskiego w Krakowie, prezes tamtejszej Regionalnej Izby Obrachunkowej – to eksperci w swoich dziedzinach, zatem ich ocena jest dla nas szczególnie cenna i ważna. Jako mieszkańcy możemy się tylko cieszyć, że miasto ma bardzo dobrą sytuację ekonomiczną, rozsądnie inwestuje i właściwie dba o bezpieczeństwo finansowe gminy i mieszkańców - podkreśla burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

Wskaźniki, będące podstawą do oceny:

Udział dochodów własnych w dochodach ogółem

Relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem

Udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem

Obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń

Udział środków europejskich w wydatkach ogółem - bez poręczeń

Relacja zobowiązań do dochodów ogółem

Obciążenie wydatków bieżących kosztami obsługi długu

Udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących

Relacja wydatki inwestycyjne do dochodów własnych

Udział subwencji ogólnej w dochodach ogółem

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group