Piątek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 430
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Święto tych, którzy przetrwali

Wiadomości: Świebodzice
Środa, 16 września 2015, 6:40
Aktualizacja: 7:31
Autor: opr.red.
Fot. www.swiebodzice.pl
17 września to wyjątkowa data – Dzień Sybiraka, upamiętniający jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski, czyli masowe wywózki rodaków na Syberię w czasie II wojny światowej. Szacuje się, że w 1940 roku w wyniku zmasowanej akcji NKWD na Syberię trafiło ponad 1 mln Polaków, zamieszkujących Kresy Wschodnie.

W tym roku mija 75. rocznica tych tragicznych zdarzeń. W Świebodzicach wciąż żyje i angażuje się w sprawy miasta duża grupa Sybiraków, którzy przeżyli gehennę zsyłki i mieli szczęście powrócić do kraju. Nasze Koło Związku Sybiraków ma także powody do świętowania - w tym roku mija 20. rocznica jego powstania.

Z tej okazji w czwartek, 17 września, odbędą się uroczystości - obchody rozpoczną się mszą świętą w kościele pw. Św. Mikołaja o godz. 15.30. Druga część obchodów odbędzie się w Miejskim Domu Kultury.

Świebodzickie Koło Związku Sybiraków liczy obecnie 84 członków oraz 23 podopiecznych - to wdowy lub wdowcy po Sybirakach. Warto pamiętać o tych wspaniałych ludziach, prawdziwych bohaterach, którzy niejednokrotnie dokonywali niemal cudów, by w nieludzkich warunkach zapewnić przetrwanie swojej rodzinie, a zwłaszcza dzieciom.

Od 2008 roku Publiczne Gimnazjum nr 1 w Świebodzicach nosi imię Sybiraków.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group