Wtorek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 557
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Sześćdziesiąt pięć lat świdnickiej – jednej z najstarszych w regionie – szkoły muzycznej

Niedziela, 7 listopada 2010, 5:08
Aktualizacja: 5:11
Autor: KO
Świdnica: Sześćdziesiąt pięć lat świdnickiej – jednej z najstarszych w regionie – szkoły muzycznej
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Uroczystą mszą świętą w świdnickiej katedrze rozpoczęły się wczorajsze obchody jubileuszu Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Świdnicy.

Świdnicka szkoła muzyczna istnieje od 1945 r. Jej wychowankowie to m.in. Witold Korecki (absolwent z 1949 r.) - skrzypek i dyrygent oraz organizator wrocławskiego i wałbrzyskiego życia muzycznego, Katarzyna Gärtner (absolwentka z 1954 r.) - pianistka jazzowa i kompozytorka, Marek Dyżewski (absolwent z 1960 r.) - były rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Lazar Mener (absolwent z 1960 r.) - pianista i Jadwiga Paduch (absolwentka z 1969 r.) - solistka reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Warszawie.

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Ludomira Różyckiego kształci w cyklu sześcioletnim i czteroletnim w klasach: fortepianu, organów, skrzypiec, wiolonczeli, gitary, fletu, oboju, klarnetu, saksofonu, trąbki i perkusji. Od 2003 r. działa tu też Społeczna Szkoła Muzyczna II stopnia (od 2008 r. placówka posiada uprawnienia szkoły publicznej i kształci na poziomie zawodowym na dwóch wydziałach: instrumentalnym - w specjalnościach: fortepian, organy, skrzypce, altówka, kontrabas, gitara klasyczna, flet poprzeczny, klarnet, trąbka, perkusja, oraz na wydziale wokalnym - w specjalności śpiew solowy).

Wczoraj też uczniowie szkoły dali uroczysty koncert w teatrze miejskim, a następnie spotkali się z obecnymi i dawnymi pedagogami oraz absolwentami i sympatykami szkoły w budynku PSM przy Alei Niepodległości.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group