Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 989
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica/Kraj: Szlachetność jest w cenie

Czwartek, 5 grudnia 2013, 7:33
Autor: red.
Gmina Świdnica/Kraj: Szlachetność jest w cenie
Fot. użyczone
Projekt Szlachetna Paczka ma charakter ogólnopolski i łączy działania setek tysięcy osób. W tym roku do akcji przystąpiły również gminne placówki oświatowe, które gromadzą pomoc dla potrzebujących. Dodatkowo uczniowie zbierają dary dla Polaków na Ukrainie, w ramach akcji „Podarujcie paczkę na Kresy”.

„Szlachetna Paczka” ma już trzynaście lat. Po raz pierwszy została zorganizowana w Krakowie w 2000 roku przez studentów. W tym roku po raz pierwszy do akcji przystąpili uczniowie II kl. SP w Witoszowie Dolnym. Przygotowali paczkę dla 5 osobowej rodziny. - Jak każdy prezent również i ten musiał zostać pięknie opakowany. Dzieci z radością i poczuciem, że uczestniczą w wielkim wydarzeniu własnoręcznie ozdabiały tekturowe pudła, wiązały kokardy i malowały ozdoby, dołączając tym samym do grona ponad 300 tyś osób zaangażowanych w akcję. Największym darem dla potrzebujących będzie jednak poczucie, że ktoś o nich pamięta, że są jeszcze ludzie dobrej woli i gorącego serca - mówią z uznaniem rodzice, którzy pomagali swoim pociechom przy pakowaniu prezentów. A wśród nich nie brakowało przyborów szkolnych, odzieży, artykułów spożywczych, słodyczy, art. gospodarstwa domowego i art. stanowiących wyposażenie mieszkania. Łącznie do potrzebującej rodziny trafi aż 16 kartonów z prezentami.

- Szlachetność jest w cenie. Dlatego optymizmem napawa mnie fakt, że nasza młodzież tak ochoczo przystąpiła do akcji niesienia pomocy najbardziej potrzebującym. Przystępując do akcji „Szlachetna paczka” dzieci doskonale wiedzą jaka pomoc jest potrzebna rodzinie i takie prezenty starają się przygotować – mówi Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica.

Nie milknie zapał młodzieży z Pszenna, która przez ostatnie lata ratowała polskie mogiły na Kresach Wschodnich. 17 listopada w miasteczku Nowa Uszyca na Ukrainie miała miejsce wyjątkowa, podniosła uroczystość. Na miejscowym cmentarzu odsłonięto i poświęcono tablice upamiętniające pochowanych tu polskich legionistów, którzy spoczęli w tym miejscu w 1920 roku. Tym razem na apel redaktor Grażyny Orłowskiej Sondej z TVP Wrocław, która od 10 lat pomaga Polakom na Wschodzie, odpowiedzieli uczniowie z wszystkich szkół w gminie Świdnica. Zorganizowana akcja – „Podarujcie paczkę na Kresy” ma na celu podkreślenie więzi pomiędzy wszystkimi rodakami pozostającymi w kraju, jak i za granicą.

- Zebrane dary to nie tylko świąteczny upominek, ale również wyraz pamięci o tych, którzy nie z własnego wyboru muszą żyć na obcej ziemi - dodaje wójt gminy. Do akcji włączyli się również pracownicy Urzędu Gminy Świdnica, którzy do 17 grudnia będą mogli przekazać słodycze, pomoce szkolne i dydaktyczne, art. spożywcze, zabawki, które następnie zostaną przetransportowane do siedziby Studia Wschód TVP Wrocław, skąd trafią do polskich wsi, szkół i parafii na Wileńszczyźnie i Ukrainie.

Jak co roku, w okresie przedświątecznym, wolontariusze z Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi spotkają się ze swoimi podopiecznym ze Specjalnego Ośrodka dla Dzieci Niepełnosprawnych, prowadzonego w Bielawie przez siostry Augustianki. Od początku grudnia uczniowie organizują w szkole akcję zbierania darów na mikołajkowe paczki dla dzieci z Bielawy, samodzielnie przygotowują prezenty oraz układają scenariusz spotkania. - W akcję włączają się również rodzice, wspomagając nas w transporcie, czy przygotowaniu słodkich poczęstunków – dodaje dyrektor gimnazjum Elżbieta Marcińska.

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group