Czwartek, 18 sierpnia
Imieniny: Heleny, Karoliny
Czytających: 884
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: „Szlak Kamienia” przebiegać będzie przez Świdnicę

Wtorek, 14 lutego 2017, 7:37
Autor: red
Świdnica: „Szlak Kamienia” przebiegać będzie przez Świdnicę
Fot. UM Świdnica
Cztery barokowe, świdnickie fontanny zostaną odrestaurowane, powstaną także nowe trasy turystyczne – a wszystko to dzięki współpracy z Czechami.

Miasto Świdnica przystąpiło do realizacji projektu w ramach Programu Interreg V–A Republika Czeska–Polska pod nazwą "Szlak Kamienia" wraz z partnerami z Czech i Polski, czyli miastem Horice, Stowarzyszeniem Podzvicinsko oraz gminami Strzegom i Dobromierz. Pod koniec stycznia br. w Horicach odbyło się kolejne spotkanie beneficjentów tego przedsięwzięcia. Omawiano harmonogram prac trzyletniego projektu, którego realizacja rozpoczyna się w tym roku. Świdnicę reprezentowali pracownicy Referatu Turystyki i Wydziału Inwestycji.

Całkowita wartość projektu wynosi blisko 2 mln euro, z czego wysokość dotacji to ok. 1,7 mln euro. Budżet zadań dla miasta Świdnicy to 315 600 euro, w tym dotacja ok. 268 tys. euro.

W ramach trzyletniego, transgranicznego projektu Świdnica odrestauruje fontanny w Rynku. Zakres prac obejmie między innymi konserwację kamienia fontann oraz budowę ich sieci: wodno - kanalizacyjnych i elektrycznych, utworzenie oznaczonej tablicami trasy turystycznej po Świdnicy, ukazującej cenne kamienne obiekty (fontanny, rzeźby, portale, fragmenty murów miejskich), wydanie publikacji wraz z mapą wszystkich tras projektowych, dotyczącej kamiennych elementów w mieście.

W celu promocji czesko-polskiego projektu "Szlak Kamienia" powstanie specjalna strona internetowa, spot reklamowy, wydane będą foldery, ulotki i mapy w kilku językach. "Szlak Kamienia" będzie promowany także na targach w Czechach i Polsce. Projekt ma na celu rozwijanie potencjału ruchu turystycznego na terenie jego realizacji.

- Odrestaurowane fontanny staną się częścią tras turystycznych łączących ciekawe miejsca związane z kamieniem w regionie Dolnego Śląska i Podkarkonoszy. Bardzo mnie cieszy, że w ramach projektu odrestaurujemy jeden z naszych skarbów, do jakich niewątpliwie zaliczyć możemy fontanny w Rynku, których odnowienie i tak planowaliśmy – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Projekt „Szlak kamienia” realizowany będzie do 30 czerwca 2019 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group