Poniedziałek, 27 marca
Imieniny: Jana, Lidii
Czytających: 744
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Tegoroczny festiwal w Strzegomiu oczarował wszystkich

Wtorek, 13 sierpnia 2013, 11:16
Aktualizacja: Środa, 14 sierpnia 2013, 10:51
Autor: red.
Strzegom: Tegoroczny festiwal w Strzegomiu oczarował wszystkich
Fot. użyczone
Festiwal folkloru to nie tylko wielkie atrakcje i świetna zabawa przy muzyce, ale także pozytywna energia przekazywana przez prezentujące się zespoły.

To były naprawdę niezwykle emocjonujące dni, podczas których każdy z nas miał możliwość ponieść się rytmicznej, folkowej muzyce. Do miasta zjechały państwa z wielu kontynentów, które prezentowały strzegomianom, i nie tylko, swoje obyczaje. Przepiękne stroje, cudowne głosy i dotąd nieznana kultura z najdalszych zakątków naszej planety, w dniach od 7-11 sierpnia br. były na wyciągnięcie ręki. Międzynarodowy Festiwal Folkloru to także okazja do tego, by osobiście poznać nowych ludzi i wraz z nimi wymienić się doświadczeniami dotyczącymi tradycji poszczególnych krajów.

Jak co roku, festiwal przyciągnął tłumy ludzi, którzy z zaciekawieniem przyglądali się występom zespołów: „Grupo de Artes Nativas Anita Garibaldi” z Brazylii, „Paraguay Rekove” z Paragwaju, „Stevan Strbac” z Serbii, „Taiwan Youth Dance Company” z Tajwanu, „Hay-Fem” z Turcji, „Vesely Gutsulyata” z Ukrainy, „ Bihari Janos Folk Ensemble” z Węgier oraz z Polski – z Dolnego Śląska. Muzyka folkowa ma to do siebie, że jest nacechowana pozytywnie do tego stopnia, iż potrafi porwać do wspólnej zabawy nawet tych, którzy dotąd nie byli do niej przekonani.

Już od środy, tj. 7 sierpnia, na strzegomskim Rynku prezentowały się pierwsze zespoły, które zachęcały do bliższego poznania folkloru. Kolejne dni to oczywiście koncerty na stadionie OSiR, wielka feta i fajerwerki (dosłownie). Scena, która została umieszczona na terenie Ośrodku Sportu i Rekreacji w Strzegomiu, drżała od głośnej muzyki, a kolory strojów występujących zespołów mieniły się jak tęcza. Coroczną tradycją Międzynarodowego Festiwalu Folkloru jest „Wieczór Narodowy” odbywający się w Kostrzy. Został on stworzony na pamiątkę tego, iż to właśnie od ZF „Kostrzanie” - wszystko się zaczęło. Tego wieczoru (środa, 7 sierpnia), świetlica wiejska zamieniła się w roztańczoną salę koncertową, na której prezentowały się różne grupy wokalno - taneczne. Ważnym punktem festiwalu było również spotkanie uczestników z władzami samorządowymi Strzegomia, podczas którego nastąpiło wręczenie symbolicznych upominków za pobyt i za zaproszenie do Strzegomia. Emocjonująca była też „Noc z Folklorem”, czyli świetna zabawa przy dźwiękach muzyki pochodzącej z różnych krajów. To „noc”, podczas której zespoły z wielu, odległych zakątków świata, miały okazję wspólnie spotkać się w CAS „Karmel” i razem zagrać i pośpiewać. Jak co roku, także i w tym, taneczny polonez w wykonaniu władz miasta oraz przyjezdnych krajów, rozpoczął „Rynek świata”, czyli prezentowanie swoich rodzimych przysmaków, które swoim zapachem zwabiły głodnych i spragnionych mieszkańców do centrum Strzegomia. Ostatnim akcentem tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru były występy gwiazd wieczoru: zespołu Klimek i Zakopower, którzy swoimi największymi przebojami porwali tłumy przybyłych osób do wspólnej zabawy.
Warto dodać, że na festiwalu gościły także kapele z Dolnego Śląska: „Katarzynki” ze Ścinawki Górnej, „Górzanie” z Góry Wałbrzychowskiej, „Wiadrowianie” z Wiadrowa, „Wojcieszowianki” z Wojcieszowa, „Mojęcice” z Mojęcic, „Rozmaryn” z Bogatyni, „Karkonosze” z Gruszkowa, „Marzenie” z Żelazna, „Goczałkowianie” z Goczałkowa, „Olszaniacy” ze Olszan, „Dobromierzanie” z Dobromierza, „Jeleniogórzanie” z Jeleniej Góry, „Retro” ze Strzegomia oraz „Kostrzanie” z Kostrzy.

XXII edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru to nie tylko wielkie atrakcje i świetna zabawa przy genialnej muzyce, ale także pozytywna energia przekazywana przez prezentujące się zespoły. Tegoroczny festiwal przeszedł do historii, więc nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać na kolejną edycję imprezy, już za rok, która na pewno zyska nie tylko uznanie mieszkańców, ale również salwy zasłużonych i uzasadnionych braw.

(Kornelia Wilczak)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group