Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 993
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lubachów: To już 6 lat schroniska w Lubachowie

Czwartek, 2 lutego 2017, 17:20
Autor: red
Lubachów: To już 6 lat schroniska w Lubachowie
Fot. Gmina Świdnica
13 tysięcy gości i ponad 30 tysięcy noclegów – tak w wielkim skrócie można podsumować 6 lat działalności Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Lubachowie.

Dokładnie 1 lutego 2011 r. obiekt po byłej szkole podstawowej zyskał nową odsłonę. Na przestrzeni tych kilku lat z gościnnych progów schroniska mogli korzystać także młodzi mieszkańcy gminy, jak i seniorzy, uczestnicząc w licznych projektach.

Komfortowy obiekt powstał w wyniku prac związanych ze zmianą użytkowania budynku byłej szkoły podstawowej. Na ten cel Gmina Świdnica otrzymała 1,1 mln zł. dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 (RPO WD) w ramach Działania 6.5 – działanie wspierające infrastrukturę turystyczną i kulturową (schroniska).
- Długo zastanawialiśmy się jak zagospodarować obiekt po byłej szkole podstawowej w Lubachowie. Pojawiały się propozycje sprzedaży obiektu, przebudowy na mieszkania socjalne. Ostatecznie zwyciężyła opcja schroniska, a inspiracją do tego działania była wizyta w mieście partnerskim Maldegem, gdzie istnieje schronisko młodzieżowe, które służy nie tylko władzom gminy, ale przede wszystkim młodzieży i ułatwia rozwijanie współpracy. Z perspektywy tych 6 lat jesteśmy przekonani, że był to dobry wybór, bowiem oprócz rzeszy turystów, z nowoczesnego obiektu korzystają zarówno najmłodsi mieszkańcy gminy, uczestnicząc w warsztatach wokalnych, zimowym i letnim wypoczynku, a także seniorzy – podkreśla wójt gminy Teresa Mazurek.

Lokalizacja schroniska stanowi doskonała bazę turystyczną dla pieszych, rowerowych i samochodowych wypraw w pobliskie Góry Sowie oraz liczne atrakcje Ziemi Świdnickiej i Wałbrzyskiej: Kościół Pokoju w Świdnicy Zamek Książ w Wałbrzychu, Sztolnie w Walimiu i Głuszycy, Pijalnie Wód Zdrojowych w Jedlinie Zdrój i Szczawnie Zdrój, Zamek Grodno. W sezonie zimowym schronisko stanowi doskonałą alternatywę pod względem zakwaterowania dla miłośników zimowego szaleństwa, korzystających ze stoków narciarskich w Rzeczce, Sokolcu.

Przez te wszystkie lata schronisko zorganizowało wiele projektów m.in.:
- „Kto kogo gryzie”
- „Moja EKOjczyzna”
- „AsertywNIE Używkom”

Również zostały zorganizowane:

- warsztaty wokalne,
- Dni Gór,
- XI Złaz Turystów Pieszych Dolnego Śląska,
- warsztaty maturalne i taneczne,
- kursy przewodnikowskie.

- Nawiązaliśmy m.in. stałą współpracę z Biurem Turystycznym ALASKA i Biurem Turystycznym EDUTOUR oraz z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym z Mińska Mazowieckiego, który w tym roku organizuje 4 z rzędu wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży. Od 2012 roku bierzemy udział w Ogólnopolskim Konkursie Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych, zajmując kolejno: brązowe, srebrne i trzy złote wyróżnienia za co serdecznie dziękujemy wszystkim gościom odwiedzającym nasze schronisko – gdyby nie Wy nie byłoby nas. Z okazji naszego święta życzymy sobie, by kolejne lata przynosiły równie wspaniałych turystów, a Wam Drodzy Goście życzymy zawsze zadowolenia z pobytu w naszych progach – mówi dyrektor schroniska Sebastian Krzywda.

BAZA NOCLEGOWA SCHRONISKA

Schronisko na powierzchni ponad 900 m2 posiada 49 miejsc noclegowych w 14 pokojach:

4 pokoje sześcioosobowe (nowoczesny węzeł sanitarny na korytarzach)
2 pokoje pięcioosobowe (nowoczesny węzeł sanitarny na korytarzach)
2 pokoje czteroosobowe z łazienką
5 pokoi jednoosobowych z łazienką (w tym 2 przystosowane na potrzeby osób niepełnosprawnych)
1 apartament dwuosobowy z łazienką (łoże małżeńskie)

Na terenie placówki do dyspozycji gości znajdują się także:

- dwie samoobsługowe kuchnio-jadalnie w pełni wyposażane w sprzęt kuchenny i gospodarstwa domowego: kuchenki elektryczne, mikrofalowe, lodówki, zmywarka, pralka, czajniki, talerze, szklanki, sztućce, garnki, patelnie, przybory kuchenne oraz środki czystości

- przestrzenne hole i korytarze

- pracownia komputerowa wyposażona w 10 stanowisk komputerowych wraz z dostępem do Internetu

- pracownia ekologiczno-przyrodnicza wraz z akcesoriami do prowadzenia zajęć

- sala konferencyjno-szkoleniowa na ok. 50 osób, wyposażona w sprzęt do prezentacji multimedialnych

- winda

- pomieszczenie na suszenie i prasowanie odzieży

- przechowalnia bagażu

- parking

- boisko do gry w piłkę nożną wraz z bramkami i piłko chwytami oraz nowo posianą murawą trawiastą

- miejsce do wypoczynku na terenach zewnętrznych: zadaszona wiata wyposażona w drewniane stoły i ławy, grill oraz zestaw ławek parkowych idealnych do wypoczynku na świeżym powietrzu

- miejsce na ognisko

- ławki parkowe umiejscowione przed wejściem do schroniska

- wi-fi

Więcej informacji na http://www.schronisko.lubachow.pl/

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group