Sobota, 11 lipca
Imieniny: Karoliny, Olgi
Czytających: 556
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Tomiska projektów gotowe, będzie nowe pogotowie

Wiadomości: Świdnica
Wtorek, 9 listopada 2010, 15:28
Aktualizacja: 19:24
Autor: KO
Doktor Zbigniew Kołodziejczyk, dyrektor Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Dwadzieścia cztery segregatory projektów wykonawczych nowego pogotowia i siedziby Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności leżą już na biurku doktora Zbigniewa Kołodziejczyka, szefa pogotowia. Teraz już tylko trzeba załatwić jedno, żeby ruszyć z przetargiem i wielką inwestycją: pieniądze.

- Na budowę siedziby pogotowia nie można się starać o środki unijne – mówi doktor Zbigniew Kołodziejczyk i wymienia priorytety w programach pomocowych związane ze służbą zdrowia. Są takie, dzięki którym można wyposażyć karetki. Są też takie, dzięki którym można rozbudować szpitalne oddziały ratunkowe. Ale akurat siedziby pogotowia z pomocą Unii Europejskiej wybudować nie można.

Świdnickie pogotowie ma pewne oszczędności na cele inwestycyjne. Ale żeby wybudować siedzibę na miarę XXI wieku, trzeba sporo pieniędzy – około pięć, sześć milionów zł. Dlatego pracownicy pogotowia czekają na decyzję rady powiatu. W tej kadencji już nie ma szans na pomyśle dla pogotowia decyzje, bo już nie będzie sesji.

- Liczę, że nowa rada na początku kadencji pochyli się nad tym problemem – mówi dyrektor Kołodziejczyk.

Obecna siedziba pogotowia ma warunkowe dopuszczenie do użytkowania inspektora sanitarnego. Pracownicy gnieżdżą się w niewielkich pomieszczeniach. Więcej o tym, w jakich warunkach pracują, w artykule: Pogotowie z planami na wyjście z baraków. W galerii natomiast wizualizacje.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~ratownik 9-11-2010 16:41
no i jeszcze z jeden Crafter by sie przydał :)) S-ka najlepiej
~ 9-11-2010 17:41
super przytulniej będzie się siedzieć i czekać godzine lub więcej na poczekalni!
~Mateusz K. 9-11-2010 19:21
yyy a kto wymyślił nową lokalizację pogotowia? to są chyba żarty, że ma się znajdować tam gdzie latawiec..... ??!! czy jakaś osoba mająca iq wyższe od średnio inteligentnego szympansa zastanowiła się nad umieszczeniem właśnie TAM pogotowia ratunkowego? jeżeli nie, to niech otworzy sobie mapę Świdnicy i zobaczy gdzie jest ów Latawiec, a gdzie są największa skupiska ludzi? czy najwięcej wypadków drogowych mamy na drodze do witoszowa dolnego? czy najwięcej osób zamieszkuje domki na ulicy leśnej albo osiedlu słowiańskim? wszędzie się trąbi, że każda minuta jest na wagę złota, a pogotowie chce się budować w szczerym polu.... ogarnijcie się ludzie...
~Limciu 9-11-2010 20:10
Zanim wybudują to nowe pogotowie, to pewnie już będzie gotowa południowa obwodnica Świdnicy, przebiegająca akurat obok Latawca. Razem z łącznikiem od Słotwiny do A4 spowodują, że Latawiec będzie doskonale skomunikowany z każdym zakątkiem miasta i przy okazji ze Świebodzicami, Jaworzyną i Żarowem. To dużo lepsze miejsce na Pogotowie niż środek zakorkowanego miasta.
~Mateusz K. 9-11-2010 21:25
tak, za 5 lat połączą nitką latawiec z każdym osiedlem, dookoła świdnicy powstanie ring, a pogotowie na wszelki wypadek dokupi jeszcze 3 helikoptery... a tak poważniej, to świebodzice, jaworzyna i żarów mają swoje pogotowia, a obwodnica świdnicy (i to tylko północna) jak powstanie, to za 10 lat najwcześniej i nie połączy latawca z niczym.
~ 9-11-2010 23:37
niby pogotowie powinno byc w centrum miasta co nie ? no niby tak, ale chcialbys zeby 24 na dobe pod twoim oknem pustaczku dudnily koguty pogotowie ktore startuje do akcji? karetki maja to do siebie ze maja dyzury podczas ktorych jezdza po miescie, wiec nie maja daleko do wezwania
~Waśnia 10-11-2010 13:18
Drogi "Mateusz K." Po I dlatego, że jest teren. Po II bo jest Szpital. A po III bo jest lądowisko dla helikoptera a po IV aby było np. taniej.Ale widzę,że Panu to przeszkadza?Mieszka Pan blisko Szpitala???Co...??
~ 10-11-2010 16:56
Jeju ale z was prostaki
~Mateusz K. 10-11-2010 18:44
"~" : pomieszkuje we Wrocławiu już któryś rok obok pogotowia ratunkowym (centrum miasta) i jakoś nie przeszkadzają mi, ani innym osobą odgłosy wydawany przez karetki. To po pierwsze. Po drugie jak się ktoś nie zna, to nie stara się na siłę komentować i obrażać - w nocy karetki zazwyczaj nie jeżdżą na sygnale, bo nie mają takiej potrzeby. Po kolejne - "dyżur" na mieście to może mieć policja (jak mają budżet na paliwo), a nie pogotowie ratunkowe. "Waśnia" : I - teren to trochę mało... tym tokiem rozumowania nowe aglomeracje powinny powstawać w województwie lubelskim. Jeśli chodzi o ratowanie ludzi, to są ważniejsze rzeczy niż teren i to jaką cenę trzeba za niego zapłacić. II - bliskość szpitala nie ma nic do rzeczy - sprzęt do ratowania ludzi wszędzie jest taki sam. Co do leczenia specjalistycznego, to transport w miejsce docelowe jest już mniej ważny, niż sam dojazd do poszkodowanego i przykładowe intubowanie. Lepiej w 3min dojechać do poszkodowanego i udzielić mu pierwszej pomocy i dopiero wtedy jechać np 10min na latawiec (np. do tego przykładowego helikoptera), niż jechać 10min z latawca do poszkodowanego i potem znowu 10min tam wracać. Matematyki uczyć nie będę. IV - taniej??!! taniej to będzie jak sprzedamy połowę karetek, zwolnimy połowę lekarzy i wprowadzimy godziny pracy pogotowia pomiędzy 8 a 16... pogratulować rozumowania... A czy mi to przeszkadza? przeszkadzać to będzie każdemu, kto usłyszy od lekarza - przykro nam, spóźniliśmy się 3 min i nie możemy już nic zrobić.
~wrocek 10-11-2010 19:07
Sympatyczny, ale mało zorientowany Mateuszu K - jak tez pomieszkuję we Wrocławiu. Po pierwsze - ciągłe sygnały karetek przeszkadzają bardzo. Po drugie - odległości i czasy dojazdów karetek w jednej tylko dzielnicy Wrocławia są o wiele dłuższe niż jazda z Latawca w jakiekolwiek miejsce w Świdnicy, nawet na peryferia. I po trzecie - jak chcesz na siłę krytykować dla samej zasady miejsce budowy nowego pogotowia to najpierw pomyśl, to nie boli a potem sam się ogarnij
~Mateusz K. 10-11-2010 19:57
jak Ci przeszkadzają, to albo uszczelnij okna, albo zabierz się do roboty, to nie będziesz ich zauważał, albo zamieszkaj w kątach wrocławskich. A to że czasy dojazdu we Wrocławiu są dłuższe to wiem, ale nic to nie zmienia w dyskusji. Co do myślenia, myślałem i to dużo, jakie wnioski się nasunęły, to napisałem. I przy swoim przystaję, bo o tym, że problem nie jest powierzchowny niech świadczy fakt, że niektórzy piszą na ten temat prace dyplomowe (tak o dziwo, jest bardzo dużo krytycznych zasad ustalania lokalizacji, a każde miasto jest osobnym przypadkiem, w którym analizuje się mnóstwo informacji - kawałek pustego placu nigdy nie decyduje). Dla zasady tego tematu nie skomentowałem. Przeraża mnie tylko brak profesjonalizmu, który pokierowany pójściem na łatwiznę może tak bardzo odbić się na zdrowiu i życiu niejednej osoby. Przykro tylko, że ludzie bywają tak bardzo krótkowzroczni... ale tak to bywa, jak się nie analizuje, nie wyciąga wniosków i nie kojarzy pewnych prostych zależności. Kończąc chce uściślić - nie mam nic wspólnego z pogotowiem, z budową nowej stacji, czy z czymkolwiek co mogłoby się bliżej lub dalej wiązać z tematem.
~Waśnia 15-11-2010 11:54
do P."Mateusz K"....teren to bardzo dużo zwłaszcza uzbrojony i w sąsiectwie mediów ( np. kotłownia szpitala) ale jak tu nie mieszkasz to nie pisz bzdur i w zasadzie nie interesuj się tematem, który Cie nie dotyczy.Sprawa jest prosta albo budujemy za tyle.... albo wogóle..kapujesz?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group