Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 513
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Trudne rozmowy w „Kinie na Szpilkach”

Piątek, 27 września 2013, 12:26
Aktualizacja: 12:27
Autor: red.
Świdnica: Trudne rozmowy w „Kinie na Szpilkach”
Fot. użyczone
Problem ochrony dziecka w trakcie separacji i rozwodu rodziców był tematem rozmowy podczas wczorajszego spotkania w „Kinie na szpilkach”. W rozmowie uczestniczyli pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy: Joanna Piechowicz – kierownik Zespołu ds. Pieczy Zastępczej i Beata Oleksy – kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Troska o dzieci to motyw, który może skłonić do ratowania małżeństwa. Tymczasem świadomość negatywnych konsekwencji, jakie ponoszą w związku z rozstaniem rodziców dzieci, jest bardzo niska. Rozstanie rodziców, ich rozwód, wyprowadzenie się z domu mamy lub taty są dla każdego dziecka niezwykle bolesnym przeżyciem. Zwłaszcza wtedy, gdy z jego perspektywy wszystko wyglądało dobrze i było przekonane, że mama i tata będą zawsze razem. Podczas rozwodu dziecko jest świadkiem, a często uczestnikiem, wielu konfliktów naruszający jego poczucie bezpieczeństwa. Rodzice, skupieni na własnych problemach, zaangażowani w niezrozumiałe konflikty, najczęściej nie zdają sobie sprawy, jak silnie dziecko przeżywa wszystko, co się dzieje między nimi.

To przede wszystkim rodzice mogą najlepiej pomóc dziecku przejść przez tę bolesną sytuację
i ograniczyć strach, bunt, złość, żal czy poczucie winy. Szacunek do wrażliwości dziecka, liczenie się z jego potrzebami oraz większa wiedza rodziców o tym, co dzieje się z dziećmi podczas ich rozstania, sprawiają, że wiele cierpienia, stresu i krzywdy, których doświadczają dzieci podczas rozwodu, udaje się z powodzeniem uniknąć.

Pamiętajmy:
“Mężem lub żoną można przestać być.
Ojcem i matką jest się na zawsze”.

Ze wsparcia oraz porad specjalistów można skorzystać w Ośrodku Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy, ul. Wałbrzyska 15, Parter, pokój nr 12, Tel. 074/851-50-24, 074/851-50-25, fax 074/851-50-11.

(Małgorzata Chodyniecka Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group