Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 962
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Trwa śledztwo w sprawie handlu ludźmi i wyłudzania świadczeń socjalnych

Poniedziałek, 25 marca 2013, 21:20
Aktualizacja: 21:37
Autor: red.
Świdnica: Trwa śledztwo w sprawie handlu ludźmi i wyłudzania świadczeń socjalnych
Fot. archiwum
Prokuratura Okręgowa w Świdnicy wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Wydziałem w Jeleniej Górze prowadzi śledztwo w sprawie działającej w okresie od 2009 roku do 2012 roku w Świdnicy zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem ludźmi oraz wyłudzaniem świadczeń i zasiłków socjalnych na szkodę instytucji Wielkiej Brytanii.

W dniach 11 i 12 marca b.r. na polecenie Prokuratury funkcjonariusze CBŚ zatrzymali pięć osób: troje mieszkańców Świdnicy oraz dwóch mieszkańców Pleszewa. Zatrzymanym osobom prokurator przedstawił zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, dopuszczenia się handlu ludźmi oraz wyłudzenia zasiłków socjalnych od instytucji Wielkiej Brytanii dysponujących środkami publicznymi. Wobec Deiva D. i Artura K. świdnicki sąd na wniosek prokuratora zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i zakazu opuszczania kraju.

W toku śledztwa ustalono, że od 2009 do 2012 roku na terenie Świdnicy małżeństwo – Sebastian W. i Agnieszka W. oraz Mariusz Sz. działając wspólnie i w porozumieniu z obywatelami polskimi narodowości romskiej Deivem D. oraz jego synem Arturem K., rekrutowali osoby o niskim statusie społecznym, znajdujące się w krytycznym położeniu, bezdomne i bezrobotne do rzekomej pracy w Wielkiej Brytanii. Przed wyjazdem za granicę od zwerbowanych osób odbierano dowody osobiste konieczne do załatwienia formalności związanych z wyjazdem. Osoby te przewożono z Polski do Wielkiej Brytanii wynajętymi przez sprawców mikrobusami, autobusami rejsowymi lub drogą lotniczą. Następnie osoby zwerbowane kwaterowano i meldowano w wynajętych mieszkaniach w Wielkiej Brytanii. Sprawcy zapewniali im wyżywienie, drobne kieszonkowe oraz opiekę tłumacza. Po załatwieniu formalności związanych z rejestracją tych osób w miejscowych urzędach pracy oraz po wykonaniu czynności związanych z założeniem kont bankowych, sprawcy powiadamiali zwerbowanych, iż nie udało się załatwić dla nich pracy i muszą wrócić do Polski. Pokrzywdzonym na terytorium Wielkiej Brytanii przyznawane były numery NIN (National Insurance Number). Konsekwencją otrzymania NIN przez osobę zarejestrowaną w urzędzie pracy było nabycie prawa do pobierania zasiłków rodzinnych, chorobowych, szkolnych, socjalnych, które przekazywano na konto bankowe danej osoby. Pieniądze przekazane tytułem tych świadczeń na rachunki bankowe pokrzywdzonych, były następnie wypłacone przez sprawców na podstawie udzielonych im wcześniej pełnomocnictw. Do chwili obecnej ustalono dokładne dane ośmiu mieszkańców Świdnicy, wykorzystanych w opisany wyżej sposób.

Przestępstwo polegające na handlu ludźmi stanowi zbrodnię i jest zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Handlem ludźmi jest zachowanie polegające na werbowaniu, transporcie, dostarczaniu, przekazywaniu, przechowywaniu lub przyjmowaniu osoby z zastosowaniem między innymi podstępu lub wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania - w celu jej wykorzystania, nawet za jej zgodą, w szczególności w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie lub innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka albo w celu pozyskania komórek, tkanek lub narządów wbrew przepisom ustawy.

(swidnica.po.gov.pl)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group