Środa, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 924
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Marcinowice: Trwają prace remontowe w kościołach

Sobota, 14 października 2017, 15:44
Aktualizacja: 20:46
Autor: red
Gmina Marcinowice: Trwają prace remontowe w kościołach
Fot. UG Marcinowice
W październiku 2016 r. zabytkowe kościoły w gminie Marcinowice otrzymały ponad 1,4 mln zł dofinansowania z Aglomeracji Wałbrzyskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych RPO WD 2014–2020.

Dzięki przyznanym środkom projekt pod nazwą „Poprawa konkurencyjności zasobów kulturowych Gminy Marcinowice poprzez modernizację Kościoła pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach wraz z organami, Kościoła pw. Matki Boskiej Różańcowej w Szczepanowie wraz z organami, Kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Zebrzydowie, Kościoła pw. św. Michała Archanioła w Wirach wraz z wyposażeniem w sprzęt multimedialny” obecnie jest w trakcie realizacji.

To projekt partnerski, którego liderem jest Parafia pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach oraz proboszcz ks. Marcin Czchowski przy wsparciu merytorycznym Gminy Marcinowice.

W ramach projektu zaplanowane zostały prace w czterech kościołach.

W kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach trwają obecnie prace budowlane, których zakres obejmuje m.in. odkopanie budynku, wykonanie drenażu opaskowego, skucie tynków zewnętrznych, odgrzybianie ścian, izolacja, wykonanie tynków renowacyjnych i malowanie. Prowadzony jest także remont wewnątrz obiektu. Zaplanowana jest również renowacja organów firmy Schlag& Söhne.

W kościele filialnym pw. Matki Boskiej Różańcowej w Szczepanowie trwa renowacja organów firmy Schlag& Söhne. Zaplanowane jest także dokończenie elewacji wraz z remontem wieży.

Kolejnym zabytkowym obiektem jest kościół filialny pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Zebrzydowie. Zaplanowany jest w nim remont elewacji, który zabezpieczy kościół przed niszczeniem. W tej chwili trwa procedura przetargowa.

Czwarty ujęty w projekcie obiekt to kościół pw. Św. Michała Archanioła w Wirach. Obiekt poddany zostanie remontowi w celu zabezpieczenia zniszczonych elementów zabytku, wyremontowana zostanie wieża oraz zakupiony sprzęt multimedialny. Obecnie trwają uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków z zakresu przewidzianych prac.

Całkowita wartość projektu opiewa na kwotę 1 665 049,30 zł. Zakończenie realizacji projektu zaplanowano na koniec sierpnia 2018 r. Dofinansowanie z ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej to 85% całkowitej wartości projektu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group