Poniedziałek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 948
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Trzech mieszkańców Dzierżoniowa oskarżonych o oszustwa przy zawieraniu umów kupna mieszkań

Poniedziałek, 17 marca 2014, 13:34
Aktualizacja: 13:36
Autor: red.
Świdnica: Trzech mieszkańców Dzierżoniowa oskarżonych o oszustwa przy zawieraniu umów kupna mieszkań
Fot. archiwum
Prokurator Okręgowy w Świdnicy skierował akt oskarżenia przeciwko 45–leniemu Markowi Z. zarzucając mu popełnienie siedmiu oszustw w związku z zawarciem w okresie 2006–2009 roku umów kupna mieszkań na terenie Dzierżoniowa i działanie tym na szkodę tej gminy oraz osób sprzedających.

W wyniku przestępnego działania oskarżony uzyskał korzyść majątkową w łącznej wysokości ponad 232.000 zł. Ustalono, że przy popełnieniu trzech przestępstw Marek Z. działał wspólnie i w porozumieniu z 40-letnim Piotrem G. Wyszukiwaniem potencjalnych ofiar zajmował się natomiast 53-letni Mirosław W., który odpowie za udzielenie Markowi Z. pomocy w popełnieniu dwóch oszustw.

Z ustaleń śledztwa wynika, że Rada Miejska Dzierżoniowa uchwałą z dnia 30.03.1998r. umożliwiła najemcom mieszkań komunalnych wykupienie mieszkania z bonifikatą do wysokości 95% rynkowej wartości lokalu. W uchwale a także w sporządzanych aktach notarialnych wykupu mieszkania figurował zapis, że w przypadku zbycia mieszkania przed upływem 5 lat, nabywca zobowiązany będzie do zwrotu udzielonej bonifikaty po jej rewaloryzacji.

Oskarżeni wykorzystali obowiązujące prawo lokalne, w ten sposób, że wyszukiwali osoby będące najemcami mieszkań stanowiących zasób Gminy Dzierżoniów, a które z uwagi na prowadzony tryb życia typowali jako potencjalne ofiary.

Na podstawie zgromadzonych dowodów ustalono, że oskarżeni wykorzystali sytuację osobistą lub zdrowotną siedmiu osób, często wynikającą z nałogowego nadużywania alkoholu. Sprawcy najpierw nakłonili pokrzywdzonych do wykupu mieszkań z bonifikatą od Gminy, a następnie nakłonili do ich zbycia przed upływem 5 lat. Oskarżeni wprowadzili w błąd swoje ofiary co do rzeczywistego celu zawarcia umowy, w tym obiecując możliwość dalszego zamieszkiwania w lokalu po jego sprzedaży oraz spłatę zadłużenia względem gminy. W jednym przypadku wykorzystali niezdolność pokrzywdzonej do należytego pojmowania przedsiębranego działania, która wynikała z przyczyn chorobowych. W tej sprawie Sąd Rejonowy w Dzierżoniowie w postępowaniu zainicjowanym przez Prokuraturę Okręgową w Świdnicy, wyrokiem z dnia 04.09.2012r. unieważnił zawartą w wyniku przestępstwa umowę sprzedaży nieruchomości. Wyrok ten jest prawomocny.

Wszystkim oskarżonym grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Marek Z. odpowie ponadto za nakłanianie dwóch osób do złożenia w prowadzonym śledztwie fałszywych zeznań, za co grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Sprawa będzie rozpoznawana przez Sąd Rejonowy w Dzierżoniowie.

(Prokuratura Okręgowa w Świdnicy)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group