Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 971
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Trzy szlaki rowerowe po naszym księstwie

Poniedziałek, 19 lipca 2010, 14:32
Aktualizacja: 14:33
Autor: KO
Świdnica: Trzy szlaki rowerowe po naszym księstwie
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Lokalna Organizacja Turystyczna Księstwa Świdnicko–Jaworskiego znakuje szlaki rowerowe. Szlak żółty prowadzi od Świdnicy do Jawora przez Świebodzice, Dobromierz i Bolków, szlak czerwony również biegnie od Świdnicy do Jawora, ale przez Jaworzynę Śląską i Strzegom, a szlak czarny – z Wałbrzycha do Mietkowa przez Świebodzice, Jaworzynę Śląską i Żarów.

Kręgosłupem sieci tras rowerowych ma być istniejąca już europejska trasa rowerowa Euro Velo 9 (Szlak Bursztynowy) przebiegająca m.in. przez Świdnicę - stolicę dawnego Księstwa, Gminę Stoszowice i dalej w kierunku Otmuchowa oraz granicy z Republiką Czeską. Z nią będzie się łączył szlak czarny.

Szlak żółty (K1)

Biegnie ze Świdnicy do Jawora. Jest trudny, w większości biegnie górzystym obszarem Pogórza Świebodzickiego, Wałbrzyskiego i Bolkowskiego, a także dobiega do Gór Sowich. Znajdują się na nim liczne strome zjazdy i podjazdy, które wymagają od cyklistów sporo wysiłku. Na trasie warto zobaczyć piastowskie warownie w Książu i Bolkowie, starówki w Świdnicy, Świebodzicach, Dobromierzu, Bolkowie i Jaworze.

Szlak czerwony (K2)

Również łączy Świdnicę z Jaworem, ale jest dużo łatwiejszy od szlaku żółtego, ponieważ w całości biegnie płaskimi terenami Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej. Na trasie warto zwrócić uwagę na liczne zabytki Jawora, Strzegomia i Świdnicy.

Czarny Szlak Drogi Węglowej (K3)

Wystartuje w Wałbrzyskim Muzeum Przemysłu i Techniki i będzie biegł przez Świebodzice, Jaworzynę Śląską, Żarów do Mietkowa, gdzie połączy się z międzynarodowym szlakiem EuroVelo. W większości szlak poprowadzony został drogami polnym Przedgórza Sudeckiego, a jego pokonanie nie wymaga specjalnego przygotowania kondycyjnego. Jedynie w Wałbrzychu oraz częściowo w Świebodzicach szlak wiedzie przez obszar górzysto-pagórkowaty. Na trasie warto zobaczyć między innymi takie obiekty jak: Muzeum "Stara Kopalnia" w Wałbrzychu, Wąwóz Książ, ruiny kaplicy w Pełcznicy, starówkę w Świebodzicach, krzyże pokutne, Muzeum Przemysłu i Techniki w Jaworzynie Śląskiej, pałac w Żarowie, zalew w Mietkowie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group