Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 957
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Tu czują się jak w prawdziwym domu

Środa, 19 grudnia 2012, 13:18
Aktualizacja: 13:19
Autor: red.
Świebodzice: Tu czują się jak w prawdziwym domu
Fot. użyczone
Choć formalnie działa już od początku miesiąca, we wtorek, 18 grudnia, uroczyście zainaugurowano działalność Środowiskowego Domu Samopomocy w Świebodzicach. To placówka wyjątkowa w skali regionu.

Swoje miejsce znalazły tu osoby z upośledzeniem umysłowym oraz wykazujące przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych. To ludzie, którzy zazwyczaj życie spędzają w czterech ścianach. Tymczasem w ŚDS mają okazję nauczyć się wykonywania codziennych czynności, rozwijać swoje pasję, mieć kontakt z innymi.

W otwarciu placówki udział wzięli: Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz, Przewodniczący RM Łukasz Kwadrans, radni miejscy: Teresa Małecka, Maria Dobrzańska, Krystian Wołoszyn i Jan Klepiec; Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Izabela Siekierzyńska oraz zastępca Krystyna Gal. Gospodarzami uroczystości byli kierownik placówki Marzena Ocwiej, pracujący tu wychowawcy i terapeuci – a przede wszystkim podopieczni Domu, którzy radośnie witali gości już na korytarzu.

- To naprawdę wyjątkowe miejsce, ogromnie się cieszę, że powstało i tak szybko stało się dla Państwa drugim domem – mówił burmistrz Bogdan Kożuchowicz, otwierając symbolicznie ŚDS. Następnie goście zwiedzili pomieszczenia, mieli okazję także porozmawiać z podopiecznymi.

W Środowiskowym Domu Samopomocy osoby upośledzone intelektualnie znajdują dzienne wsparcie terapeutyczne. Mają do dyspozycji pracownie: plastyczną, gospodarstwa domowego, komputerową i rehabilitacyjną. Z wsparcia korzysta obecnie 15 osób. Dom ponadto prowadzi trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, poprawy relacji z rodziną i najbliższym otoczeniem, umiejętności spędzania czasu wolnego, poszukiwania i podejmowania pracy, poradnictwo socjalne (poradnictwo dla uczestników oraz ich rodzin oraz pomoc w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych), pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej, pilnowanie terminów wizyt u lekarza, pomoc w zakupie leków, czy dotarciu do jednostek ochrony zdrowia.

Placówka mogła powstać dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa. Gmina Świebodzice otrzymała dotację w wysokości 45 tys. zł na wyposażenie oraz blisko 16 tys. zł na działalność. Dom mieści się w Centrum Rehabilitacji Społecznej przy ul. Parkowej 4.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group