Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 921
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Twarze Chopina

Piątek, 13 sierpnia 2010, 19:34
Aktualizacja: 19:36
Autor: KO
Świdnica: Twarze Chopina
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Jak wyglądał genialny kompozytor? Możemy to zobaczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy przez cały sierpień. Twórcę polonezów i mazurków możemy podziwiać na wystawie poświęconej Fryderykowi Chopinowi w dwusetną rocznicę urodzin.

Fryderyk Franciszek Chopin urodził się w 1810 r. w Żelazowej Woli. Najprawdopodobniej przyszedł na świat 1 marca, jak podaje jego rodzina, choć w księgach parafialnych odnotowano datę 22 lutego jako dzień przyjścia na świat dziecka, które już po siedmiu latach skomponowało dwa polonezy. Najbardziej znany na świecie polski muzyk zmarł 17 października 1849 r. w Paryżu.

Chopina nazywano poetą fortepianu. Podobno jako dziecko płakał, gdy jego matka grała na fortepianie. Jego dzieła przesiąknięte były patriotyzmem. Robert Schumann napisał nawet, że jego muzyka to „armaty ukryte w kwiatach”.

Portrety Chopina w świdnickiej bibliotece powstały w oparciu o książkę „Fryderyk Chopin. Biografia ilustrowana”, której autorem jest Janusz Ekiert. Podziwiać ją można do końca miesiąca.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group