Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 897
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Tym razem burmistrz spotkał się z mieszkańcami Osiedla Piastowskiego

Niedziela, 20 listopada 2016, 7:44
Autor: red
Świebodzice: Tym razem burmistrz spotkał się z mieszkańcami Osiedla Piastowskiego
Fot. UM Świebodzice
Problemy ogólnomiejskie, a nie związane bezpośrednio z Osiedlem Piastowskim, zdominowały spotkanie burmistrza oraz radnych Świebodzic z mieszkańcami miasta.

W holu Publicznego Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych pojawiło się kilkanaście osób, wśród nich także reprezentanci Młodzieżowej Rady Miejskiej i przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach z Prezes Elżbietą Krzan.

Spotkanie otworzył burmistrz Bogdan Kożuchowicz, prezentując stan przygotowań gminy do aplikowania o wsparcie unijne, które rusza z początkiem 2017 roku. Po tym wstępie nastąpiła główna część spotkania, czyli pytania od mieszkańców. Były one bardzo zróżnicowane, ale co ciekawe nie dotyczyły w ogóle spraw związanych bezpośrednio z Osiedlem Piastowskim, ale zdecydowanie kwestii mających znaczenie dla całego miasta.

Jeden z obecnych na sali młodych radnych pytał o zakup miejskich autobusów - dlaczego miasto nie wybrało polskiego Solarisa, a także o to, czy możliwe jest wprowadzenie komunikacji międzymiastowej (Świebodzice-Wałbrzych), ponieważ wielu młodych ludzi uczy się w Wałbrzychu, a prywatna komunikacja jest przeciążona.
- Niestety, Solaris w ostatniej chwili powiadomił, że nie przystąpi do przetargu, przyczyną był brak możliwości wykonania zamówienia w wyznaczonym czasie – wyjaśniał burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – W kwestii komunikacji sprawa jest skomplikowana, obecnie nie ma możliwości, by nasze autobusy jeździły poza miasto, to obostrzenia, wynikające z otrzymania dotacji unijnej, ale także i faktu, że mamy tylko trzy pojazdy. Dwa z nich obsługują linię nr 1, jeden musi być w rezerwie.

Burmistrz dodał jednak, że w przypadku zakupu czwartego pojazdu – co jest planowane – trasa zostanie wydłużona o gminę Dobromierz i Stare Bogaczowice.

Pojawiło się pytanie o lotnisko gminne – po co Świebodzicom taki obiekt i do czego będzie wykorzystywany? Wypłynęła także sprawa Sileny i pomysłu władz na zagospodarowanie i uporządkowanie terenu po dawnych zakładach lniarskich.
- Jesteśmy zainteresowani przejęciem tego terenu, są prowadzone rozmowy z wicewojewodą – mówił burmistrz. – Są pomysły na wykorzystanie tego miejsca, jednak najpierw trzeba uporządkować skomplikowane stosunki własnościowe i kwestie wierzytelności.

Jeden z mieszkańców, który jak sam przyznał, niedawno wrócił po 20 lat pobytu za granicą, wyrażał ogólne niezadowolenie, m. in. twierdząc, że na ulicach nie widać policji, że jest mało kawiarni i restauracji w centrum miasta. Nie podoba mu się także miejski Sylwester w Rynku, jego zdaniem to marnowanie pieniędzy, bo Nowy Rok wita garstka ludzi.
- Byłem na każdym powitaniu Nowego Roku z mieszkańcami miasta, zawsze bawi się około tysiąca osób, rodziny z dziećmi, jest sympatycznie i bezpiecznie, więc wydaje się, że taka impreza jest mieszkańcom potrzebna – zapewniał Bogdan Kożuchowicz.

Mieszkańcy pytali także o parkowanie w centrum– tym razem padł postulat, by nie wprowadzać opłat, a także o Dom Złotego Wieku. Miasto, jak wyjaśnił burmistrz Bogdan Kożuchowicz, jest w fazie negocjacji z dwoma firmami, które są zainteresowane budową domu opieki nad osobami starszymi w formule ppp (partnerstwo publiczno-prywatne).

Padły też pozytywne opinie, m. in. na temat czystości Świebodzic i tego, jak dobrze są odbierane przez odwiedzających nas turystów. Młodzi radni także zabrali głos mówiąc, że przez młodych miasto jest postrzegane jako przyjazne i rozwijające się, dobrze oceniają także działania podejmowane przez samorządowców. - Dobrze, że są takie spotkania – podkreślał jeden z radnych.

Na koniec Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kwadrans przekazał ciekawą informację o nowych inwestycjach związanych z firmą Śnieżka, a także o tym, że nasz lokalny producent słodyczy zamierza uruchomić w mieście pijalnię czekolady.

W spotkaniu z mieszkańcami uczestniczyli radni: Łukasz Kwadrans (Przewodniczący RM), Wiceprzewodniczący: Jan Klepiec i Zdzisław Pantal, Marek Jakubina, Piotr Krzyśpiak, Dariusz Błaszczyk, Jerzy Kirklo, Sławomir Łukawski, Jarosław Dąbrowski oraz Zastępca Burmistrza Krystian Wołoszyn.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group