Czwartek, 20 czerwca
Imieniny: Bogny, Bogumiły
Czytających: 1231
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Jaworzyna Śląska: Udrożnione rowy

Sobota, 12 lutego 2022, 11:41
Aktualizacja: 14:43
Autor: red
Gmina Jaworzyna Śląska: Udrożnione rowy
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Od lat dbają o stan rowów melioracyjnych w gminie. Pozyskują środki, czyszczą, udrażniają, a nawet odtwarzają na nowo. Ilość tych prac można mierzyć kilometrami. Wszystko po to, aby nie dochodziło do podtopień okolicznych gruntów. Tylko w 2021 r. Spółka Wodna w Jaworzynie Śląskiej wyremontowała 10 kilometrów rowów za kwotę ponad 100 tys. zł.

Spółka Wodna w naszej gminie działa od 2001 r. Jej zadaniem jest udrażnianie rowów na terenie gminy. Całkowity dochód spółki stanowią dobrowolne składki uiszczane corocznie przez rolników. W naszej gminie jest to 16 złotych od hektara, przy czym za powierzchnię rolną o powierzchni od 10 do 500 arów stawka wynosi 8 złotych. Dodatkowo spółka pozyskuje dodatkowe środki na swoją działalność, m.in. od Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. Tylko w 2021 r. udało się pozyskać 46 tys. złotych. – Z roku na rok coraz więcej środków zewnętrznych udaje nam się pozyskać. Niestety, bolączką jest ściągalność stawek od rolników. Na 1300 osób płaci połowa. To daje nam 42 tys. zł ze składek na cały rok. Osoby, które nie płacą, nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest utrzymywanie rowów melioracyjnych w dobrej kondycji. A to przecież podstawa dobrego gospodarowania gruntami i ich użytkowania. Wystarczy, że zatka się mały kawałek i zalewa pole. W naszej gminie te składki są symboliczne, niepodnoszone od lat, a korzyści z wykonanych prac dotyczą nas wszystkich – mówi Halina Malec, księgowa spółki.

Rowy wymagają prac

Corocznie Spółka Wodna z całości zgromadzonych środków zleca wykonanie najpilniejszych prac.
– Rowy są zaniedbane. Wiele z nich od lat nie czyszczono, a niektóre wymagają odtworzenia. W ciągu ostatnich lat udało nam się zrobić bardzo dużo. Odtworzyliśmy wiele rowów w Pastuchowie, Czechach, Witkowie. Rowy ucierpiały także podczas nawałnicy, jaka przeszła przez naszą gminę w 2020 r. Wtedy, żeby zabrać się za prace przy rowie w Pastuchowie, musieliśmy usunąć z niego najpierw wiatrołomy. Mamy na terenie naszej gminy tereny, na których regularnie dochodzi do rozlewisk, np. przed Bagieńcem i tymi rowami musimy się szczególnie zajmować. Niestety, wszystko jest uzależnione od środków – mówi Marian Sawko, prezes spółki, który swoje stanowisko piastuje już drugą kadencję. Za swoją pracę nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Wręcz przeciwnie, wiele działań wykonuje własnym sumptem.

Możliwości wsparcia jest wiele

Rolnicy, którzy nie mają możliwości uregulowania składek, mogą je odpracować. Można także wykonać niezbędne prace przy rowie i zaliczyć to na poczet należności. Warto też zgłaszać wszelkie potrzeby prac w danym miejscu. W walnych zebraniach spółki uczestniczą nich sołtysi, którym można przekazywać wszelkie sugestie prac.
– Naprawdę zapraszamy do płacenia składek, współpracy. Systematyczne prace sprawiają, że odtwarzamy sieć melioracji wodnej w naszej gminie i utrzymujemy ją w dobrej kondycji – wyjaśnia Halina Malec. W sprawach spółki i opłat można kontaktować się telefonicznie pod nr. tel. 883 389 145.

W 2021 roku Spółka Wodna podjęła współpracę z nowym wykonawcą, który w terminie realizuje wszystkie zlecenia.
– Firma jest dobrze wyposażona, rzetelnie wykonuje swoje prace i mamy nadzieję, że wspólnie uda się jeszcze wiele zrobić – mówi Marian Sawko.

A plany na najbliższy rok są bardzo ambitne.
– Musimy dokończyć konserwację kolejnych rowów, m.in. w Pasiecznej, Czechach, Witkowie. Tu rów do Milikówki i Pełcznicy praktycznie już nie istnieje – wymienia prezes.

Działalność Spółki Wodnej jest bardzo ważna dla budowania sieci melioracji w naszej gminie. Wieloletni brak systematycznej konserwacji rowów melioracyjnych i przydrożnych oraz przepustów, przy obfitych opadach deszczu prowadzi do lokalnych podtopień. Zarośnięte i zamulone rowy nie odprowadzają nadmiaru wód, tworzą się zastoiska podtapiające przyległe grunty. Do tego dochodzi też problem ich celowego niszczenia, zasypywania i zaśmiecania. Całkowita degradacja rowów melioracyjnych i sieci drenarskich będzie skutkować nieodwracalnymi stratami w gospodarce rolnej.

Prace melioracyjne wykonane przez Spółkę Wodną w ostatnich latach.

W 2018 r. – na kwotę 92.254,90 zł (prace we wsiach Czechy, Milikowice, Pasieczna, Piotrowice Świdnickie, Bolesławice, Stary Jaworów, Witków, Nowice, Pastuchów)

W 2019 r. – na kwotę 62.372,91 zł (prace we wsiach Nowice, Bolesławice, Witków, Tomkowa)

W 2020 r. – na kwotę 66.648,00 zł (prace we wsiach Tomkowa, Czechy, Bagieniec, Stary Jaworów, Pasieczna)

W 2021 r. – na kwotę 104.820,00 zł (prace we wsiach Pastuchów, Tomkowa, Witków, Pasieczna, Czechy, Milikowice)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group