Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 483
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Marcinowice: Uhonorowane tytułem „Zasłużony dla Gminy Marcinowice” oraz „Honorowy Obywatel Gminy Marcinowice”

Czwartek, 31 sierpnia 2017, 9:16
Autor: red
Gmina Marcinowice: Uhonorowane tytułem „Zasłużony dla Gminy Marcinowice” oraz „Honorowy Obywatel Gminy Marcinowice”
Fot. UG Marcinowice
Podczas uroczystości dożynkowej Gminy Marcinowice w dniu 27 sierpnia 2017 r. w Śmiałowicach wójt gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski oraz przewodnicząca Rady Gminy Marcinowice Bożena Lema wręczyli dwa tytuły honorowe: Pani Marii Dolinnej wieloletniej radnej gminy Marcinowice tytuł „Zasłużony dla Gminy Marcinowice” oraz Pani Herminie Tyndzie tytuł „Honorowy Obywatel Gminy Marcinowice”. Radni o nadaniu tytułów zadecydowali na czerwcowej sesji Rady Gminy Marcinowice.

„Zasłużony dla Gminy Marcinowice” to dowód wyróżnienia nadawanego za szczególne zasługi na rzecz gminy.

- Czuję się zaszczycony, że mogę wręczyć tak ważne wyróżnienia. Zarówno Pani Maria Dolinna jak i Pani Hermina Tynda były i są bardzo zaangażowane w sprawy naszej gminy. Taką działalność należy zauważać i stawiać za wzór następnym pokoleniom – mówi wójt Gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski.

Pani Maria Dolinna wniosła szczególny wkład w rozwój gminy Marcinowice jako radna Gminnej Rady Narodowej oraz radna Rady Gminy Marcinowie kadencji 1990-1994, 1994-1998. Pani Maria Dolinna z domu Horoszczak urodziła się 26 maja 1934 r. we wsi Bogusza(powiat Nowy Sącz, województwo Krakowskie). Do Marcinowic przyjechała wraz z rodzicami i rodzeństwem w ramach tzw. Akcji Wisła, w 1947 r. W roku 1954 wyszła za mąż za Pana Kazimierza Dolinnego, z którym prowadziła gospodarstwo rolne do 2012 r. Od samego początku pobytu w Marcinowicach mocno zaangażowała się w pracę społeczną na rzecz rozwoju tej miejscowości, jak i całej gminy Marcinowice.

Pani Maria zainicjowała wiele inwestycji i działań na terenie Marcinowice, angażując również swoją rodzinę i mieszkańców Marcinowic. Osobiście brała udział w różnych pracach na rzecz wsi Marcinowice, poprawiających komfort życia jej mieszkańców oraz estetykę miejscowości. Tak było chociażby w przypadku budowy remizy w Marcinowicach, kiedy to woziła pustaki, cegły i kamienie, robiła zaprawę i murowała. Wielką pomocą służyła również podczas rozbudowy Szkoły Podstawowej w Marcinowicach. Zasłużyła się ponadto w następujących inwestycjach: budowa kaplicy cmentarnej, remont kościoła, w tym dachu kościelnego, budowa wodociągu na cmentarzu.

Pani Maria Dolinna z wielkim sercem angażowała się w życie społeczne wsi Marcinowice i całej gminy. Była członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Marcinowicach. Współorganizowała wiele imprez lokalnych, w tym dożynki gminne. Jej pasją było wykonywanie wieńców dożynkowych. Osobiście suszyła zebrane zboże, farbowała i plotła przepiękne wieńce. Pani Maria była także członkiem Rady Nadzorczej Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Marcinowicach oraz w Radzie nadzorczej w Mleczarni w Zebrzydowie, a następnie w Świdnicy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group