Niedziela, 16 czerwca
Imieniny: Anety, Justyny
Czytających: 1383
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Upamiętnili Ewę Unger

Wtorek, 16 marca 2021, 7:10
Aktualizacja: 9:11
Autor: red
Krzyżowa: Upamiętnili Ewę Unger
Fot. Gmina Świdnica
15 marca mija dokładnie 1. rocznica śmierci dr Ewy Unger, współzałożycielki Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, osoby mocno zaangażowanej w polsko–niemieckie pojednanie, Honorowego Obywatela Gminy Świdnica.

W sobotę 13 marca o godz. 11 w kościele pw. św. Wawrzyńca we Wrocławiu odbyła się msza święta koncelebrowana, w intencji śp. Ewy Unger, pod przewodnictwem o. Janusza Śliwy SJ, z udziałem ks. Michała Czajkowskiego oraz ks. Wojciecha Zięby. Homilię wygłosił O. Adam Żak SJ. Bezpośrednio po zakończeniu mszy św. zaproszeni goście wspominali osobę pani Unger oraz jej wkład w budowanie relacji na rzecz polsko-niemieckiego pojednania.

List od wójt gminy Świdnica Teresy Mazurek skierowany na rocznicowe obchody we Wrocławiu odczytał rzecznik prasowy Urzędu Gminy Janusz Waligóra.

"Dzisiaj połączyła nas Krzyżowa i osoba śp. Ewy Unger. Krzyżowa to jedna z 35 miejscowości, położona w gminie Świdnica na Dolnym Śląsku. Miejsce wyjątkowe, symboliczne i historyczne dla dwóch narodów, Polaków i Niemców. Serdeczny uścisk premiera RP i kanclerza Niemiec, uwieczniony przez wielu fotografów 12 listopada 1989 r. w Krzyżowej, stał się symbolem pojednania obu narodów i przemian zachodzących w Europie. Pałac Helmuta Jamesa von Moltke i cały zespół pałacowo-parkowy jest dziś siedzibą Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego i Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży.

Jak wielokrotnie możemy przeczytać na kartach historii, aby to wszystko mogło się wydarzyć zawsze potrzebni są ludzie, którzy mają swoją wizję, a w tym przypadku i chrześcijańską myśl społeczną. Ewa Unger często dziwiła się, że z czerwcowej konferencji „Chrześcijanin w społeczeństwie”, na której dyskutowano plany dla Krzyżowej zrodził się tak ogromny projekt, jak Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Kiedy otwierała Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Krzyżowe, mówiła:

Czy choćby ktokolwiek z nas, którzy pamiętamy pierwszą konferencję o Krzyżowej, mógł sobie wtedy wyobrazić dalszy bieg wydarzeń tak, jak on nastąpił?"

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group