Poniedziałek, 15 kwietnia
Imieniny: Bazylego, Tytusa
Czytających: 1140
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Uporządkują brzegi Bystrzycy

Czwartek, 21 marca 2024, 11:37
Autor: red
Świdnica: Uporządkują brzegi Bystrzycy
Fot. UM Świdnica
Świdnica weźmie na siebie obowiązek utrzymania i konserwacji brzegów rzeki Bystrzycy, potoku Witoszówka i zbiornika wodnego „Witoszówka I” w Parku Centralnym. Radni miejscy podjęli uchwałę w sprawie podpisania porozumienia z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, zarządcą tych terenów. To kolejna taka umowa, a podpisanie jej w tej chwili da gwarancję utrzymania okolic rzeki w należytym stanie od wiosny do jesieni.

Od 2016 roku miasto realizuje zadania związane z bieżącym utrzymaniem i konserwacją brzegów rzeki Bystrzycy. W ramach odrębnego porozumienia w latach 2017 – 2018 został również odmulony i wyremontowany zbiornik „Witoszówka I” w Parku Centralnym. W celu ograniczenia zagrożenia powodziowego oraz zapewnienia właściwego stanu technicznego umocnień brzegowych, jak również utrzymania należytej estetyki skarp rzeki Bystrzycy oraz potoku i zbiornika Witoszówka konieczna jest kontynuacja tych prac.

- Obowiązek utrzymania wód płynących spoczywa na Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie, jednakże w ubiegłym roku, pomimo naszych próśb i monitów, zadanie nie było realizowane. Porozumienie nie zostało zawarte, ponieważ Wody Polskie nie wyasygnowały odpowiednich środków na ten cel. Skutkowało to zarośnięciem brzegów i skarp rzeki roślinnością, głównie krzewami rdestowca, który jest rośliną bardzo inwazyjną, mającą duże przyrosty roczne i trudną do usunięcia. Zarośnięcie brzegów i skarp zwiększało wystąpienie zagrożenia powodziowego oraz źle wpływało na wygląd estetyczny terenów położonych wzdłuż brzegów rzeki Bystrzycy przepływającej w obrębie miasta Świdnicy – mówi Maciej Gleba, dyrektor Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Legnicy na 2024 rok przeznaczyło 150 tys. zł jako swój udział w porozumieniu, miasto Świdnica również wyda kwotę 150 tys. zł.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group