Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 944
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rogoźnica: Uroczystości rocznicowe w Gross–Rosen

Poniedziałek, 8 września 2014, 14:07
Aktualizacja: 14:08
Autor: red.
Rogoźnica: Uroczystości rocznicowe w Gross–Rosen
Fot. UM Strzegom
Z udziałem m. in. abp. Edwarda Ozorowskiego – metropolity białostockiego, bp. Ignacego Deca – biskupa świdnickiego oraz wielu zaproszonych gości na terenie Muzeum Gross–Rosen w Rogoźnicy w dniu 7 września br. odbyły się uroczystości upamiętniające 75. Rocznicę Agresji Niemiec na Polskę.

Wydarzenie, które tradycyjnie odbywa się w pierwszą niedzielę września, zgromadziło w Rogoźnicy przedstawicieli duchowieństwa i władzy samorządowej, członków różnych organizacji i stowarzyszeń, delegacji placówek oświatowych i przede wszystkim żyjących jeszcze więźniów i ich najbliższe rodziny. O oprawę muzyczną zadbała Strażacka Orkiestra Dęta z gminy Lubawka oraz chór parafialny ze strzegomskiej bazyliki.

Burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta w swoim przemówieniu podkreślił, że KL Gross-Rosen był jednym z najcięższych obozów koncentracyjnych. - To właśnie w tym obozie śmierć poniosło aż 40 tys. osób, a przez obóz macierzysty i jego filie przeszło 125 tys. więźniów. Dziś chcemy oddać hołd im wszystkim, którzy tutaj zginęli. Mieszkańcy naszej gminy pamiętają o ofiarach obozu Gross-Rosen. Cześć ich pamięci! - mówił Zbigniew Suchyta. Włodarz gminy Strzegom odniósł się również do aktualnej sytuacji na wschodzie Ukrainy i zaapelował do polityków, by podjęli rozważne decyzje skutkujące pokojem w tej części Europy.

Wizyta abp. Ozorowskiego nie była przypadkowa, bowiem wśród ofiar obozu Gross-Rosen był jego ojciec. Ostatni raz metropolita białostocki odwiedził to miejsce 12 lat temu. - Utrata ojca dla naszej rodziny była bardzo bolesna. Od tego momentu matka musiała przejąć cały obowiązek wychowania na siebie - wspominał arcybiskup. - XX w. był najgorszym wiekiem w historii, w którym było wiele zła. Okazuje się jednak, że Europa i świat są cały czas zagrożone. Musimy być ludźmi wielkiej wiary i głęboko wierzyć w to, że Bóg nas obroni i bezpiecznie przeprowadzi przez te trudne czasy - podkreślał abp. Ozorowski.

Równie mocno zabrzmiał Apel Poległych, który został odczytany przez strzegomskich harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Pięknym i niezwykle symbolicznym akcentem - na zakończenie uroczystości - było złożenie wieńców przed pomnikiem mauzoleum.

Organizatorami tegorocznych obchodów był Urząd Miejski w Strzegomiu, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Muzeum Gross-Rosen. Odbywały się pod honorowym patronatem marszałka województwa dolnośląskiego - Cezarego Przybylskiego i biskupa świdnickiego Ignacego Deca.

(Tomasz Wanecki)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group