Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 931
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat świdnicki: W kilkanaście sekund w szkołach zdiagnozują cukrzycę

Piątek, 26 listopada 2010, 7:43
Aktualizacja: Sobota, 27 listopada 2010, 7:46
Autor: KO
powiat świdnicki: W kilkanaście sekund w szkołach zdiagnozują cukrzycę
Fot. SP w Świdnicy
Coraz częściej czujesz się zmęczony i przygnębiony? Ciągle chce Ci się pić? To może być cukrzyca! Zdarza się, że chorzy przez długie lata nie wiedzą, że cierpią na tę chorobę, ich organizmy są wyniszczane. A wystarczy małe ukłucie, żeby ją zdiagnozować. W szkołach naszego powiatu są już glukometry, dzięki którym uda się diagnozować najmłodszych.

Lekarze mówią już nawet o epidemii cukrzycy, a to dlatego, że w zatrważającym tempie rośnie liczba cukrzyków. Tak można już nazwać ponad 2,5 miliona Polaków! Na cukrzycę zapadają coraz młodsze osoby.

Wczoraj na ręce dyrektorów piętnastu szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych trafiły glukometry. - Zaopatrzenie szkół w glukometry ma na celu wczesne wykrywanie cukrzycy u naszych uczniów, ale również wśród nauczycieli – wyjaśnia Zbigniew Okarmus, dyrektor wydziału zdrowia świdnickiego starostwa. Program profilaktyczny w powiecie trwa od dłuższego czasu. Pierwsze urządzenia do diagnozowania cukrzycy trafiły do siedmiu szkół jeszcze w ubiegłym roku. Wydział zdrowia prowadził też szkolenia dla wszystkich pedagogów szkolnych z zakresu profilaktyki zdrowotnej, przeszkolone zostały również pielęgniarki medycyny szkolnej.

- Chcemy możliwie jak najszybciej wychwycić osoby podatne na zachorowanie na cukrzycę – mówi Barbara Świętek z wydziału zdrowia.

Glukometry służą do szybkiego i precyzyjnego pomiaru poziomu cukru (glukozy). Dokładny wynik otrzymujemy w ciągu kilkunastu sekund. Wystarczy tylko włożyć do aparatu pasek testowy, nanieść na jego końcówkę niewielką kroplę krwi i odczytać wynik na wyświetlaczu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group