Czwartek, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 588
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: W służbie niepodległej

Czwartek, 13 lutego 2020, 13:26
Autor: red
Strzegom: W służbie niepodległej
Fot. organizatorzy
Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej oraz Centrum Aktywności Społecznej Karmel zapraszają na prelekcję pt. „Całe życie w służbie niepodległej”.

Wykład poprowadzi dr Daniel Koreś starszy specjalista w oddziale Wrocławskim Instytutu Pamięci Narodowej, pracownik naukowy Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, który zajmuje się historią wojskowości. Dr Daniel Koreś opracował naukowo wspomnienia pułkownik dyplomowany Józefa Szostaka „Filipa”, którego losy związane są z Ziemią Strzegomską.

Józef Szostak w wieku 18 lat zgłosił się na ochotnika do I Brygady Legionów Polskich, przydzielony został do 1. Pułku Ułanów Legionowych Władysława Beliny-Prażmowskiego. Był oficerem 1. Pułku Szwoleżerów i 7. Pułku Ułanów w czasie wojen o niepodległość i granice 1918-1920. Uczestniczył w boju pod Dołhobyczowem i szarży pod Cycowem. Jest kawalerem: Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari, 4-krotnie Krzyża Walecznych, odznaczony Krzyżem Niepodległości. Był szefem Referatu "Wschód" Oddziału III Operacyjnego Sztabu Głównego WP 1936-1939 i współtwórcą polskich planów operacyjnych "W" i "Z". W 1939 r. dowodził 13. Pułkiem Ułanów Wileńskich. Po okresie ukrywania się, od 1941 r. był oficerem KG ZWZ. Początkowo zastępcą, a następnie od 1943 r. szefem Oddziału Operacyjnego KG AK.

Przed wybuchem powstania w Warszawie mianowany został Szefem Operacji i zastępcą Szefa Sztabu KG AK. Był jeńcem Oflagu w Woldenbergu. Po wojnie na kilka lat związał swoje życie z Ujazdem Górnym a następnie z Jaroszowem, gdzie od 1946 r. był dyrektorem kopalń glin ogniotrwałych. Represjonowany przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa. W latach 1950-1955 przeszedł przez śledztwo we Wrocławiu i w Warszawie. Osadzony został w areszcie śledczym na Rakowieckiej a następnie w więzieniach w Barczewie i Iławie. Wykład o niezłomny antykomuniście, który stawiany jest jako wzór honoru oficerskiego odbędzie się w dniu 28 lutego 2020 roku o godzinie 17-tej w Sali Konferencyjnej CAS Karmel w Strzegomiu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group