Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 901
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: W Świdnicy bez próchnicy

Wtorek, 22 maja 2018, 13:00
Autor: red
Na najbliższej sesji Rady Miejskiej przedstawiony zostanie kluczowy program zdrowotny dla dzieci pod nazwą „W Świdnicy bez próchnicy”.

Dzięki wielomiesięcznej pracy Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego, po uzyskaniu pozytywnej opinii wyspecjalizowanej agencji rządowej w dziedzinie zdrowia (Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji) projekt, decyzją radnych, od nowego roku szkolnego może wejść w życie we wszystkich szkołach podstawowych.

Na Dolnym Śląsku, podobnie jak w całym kraju, próchnica zębów jest poważnym problemem i może dotyczyć zdecydowanej większości ludzi, w tym małych dzieci. Badania wykazują, że wśród siedmiolatków ten odsetek sięga aż 90% (!). Nieleczona próchnica może się wiązać z poważnymi schorzeniami np. zaburzeniami mowy, układu pokarmowego, zakażeniami całego organizmu czy chorób jamy ustnej.
- Dotychczas w naszym mieście nie prowadzono programów zdrowotnych w zakresie próchnicy, a biorąc pod uwagę alarmujące dane statystyczne uznałam, że czas najwyższy na konkretne i zdecydowane działania. Nie możemy czekać na zapowiadane od lat programy ministerialne, dlatego niezwłocznie po uzyskaniu pozytywnej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i po akceptacji Rady Miejskiej możemy wdrażać własny program dla dzieci w celu przeciwdziałania chorobie próchnicy. Jego działaniami objęte zostaną nie tylko dzieci, ale także rodzice i nauczyciele – mówi prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Świdnicki program obejmie od roku szkolnego 2018-2019 dzieci z grup zerówkowych wszystkich przedszkoli, punktów przedszkolnych i klas 0 oraz 1 szkół podstawowych. Łącznie w dwuletnim okresie realizacji będzie to około 1000 dzieci. Grupa ta została wybrana zgodnie z sugestiami lekarzy stomatologów ze względu na kształtowanie nawyków oraz stan uzębienia. Działania informacyjno-edukacyjne będą skierowane do dzieci, ich rodziców/opiekunów prawnych i nauczycieli. Warunkiem uczestnictwa jest miejsce zamieszkania na terenie Świdnicy oraz pisemna zgoda rodzica lub opiekuna. Wśród działań programu „W Świdnicy bez próchnicy” planuje się kampanię promocyjną, edukacyjną, spotkania z rodzicami, wyposażenie dzieci w akcesoria (kubek, szczoteczka), badania diagnostyczne i lakowanie. Po zakończeniu programu każdy rodzic dziecka otrzyma informacje o stanie jamy ustnej dziecka i jako dowód wykonanego badania - „certyfikat uśmiechu”.
- Szczególne podziękowania za zaangażowanie w pracę nad programem „W Świdnicy bez próchnicy” należą się pracownikom Wydziału Polityki Społecznej, którzy przez ostatnie miesiące opracowywali ten program zdrowotny: Danucie Nowickiej i Urszuli Lareckiej – mówi nadzorujący te prace zastępca prezydenta, Szymon Chojnowski. - To już trzeci nasz sztandarowy projekt w dziedzinie zdrowia – oprócz programów szczepień przeciwko HPV i grypie. Wydział Polityki Społecznej jest bardzo aktywny w dziedzinie profilaktyki uzależnień wśród młodzieży oraz w dziedzinie szeroko pojętej polityki senioralnej. Podejmujemy wiele inicjatyw skierowanych zwłaszcza do tych grup społecznych, które szczególnie potrzebują wsparcia.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group