Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 1004
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: W Świebodzicach pamiętali o bohaterach

Piątek, 2 marca 2018, 15:22
Autor: red
Świebodzice: W Świebodzicach pamiętali o bohaterach
Fot. UM Świebodzice
1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, burmistrz Bogdan Kożuchowicz wraz z radnymi: Zofią Marek i Sławomirem Łukawskim, złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie ŚP. Podpułkownika Władysława Supronia ps. „Mucha”, żołnierza niezłomnego, członka polskiego, wojennego podziemia, żołnierza Armii Krajowej.

Pan Władysław spoczywa na cmentarzu komunalnym przy ul. Wałbrzyskiej.

- W tym szczególnym dniu pragniemy podkreślić, że my, mieszkańcy Świebodzic, pamiętamy o wyjątkowym człowieku, jakim był Pan Władysław. Z dumą wspominamy jego heroiczny życiorys i to, że mimo tragicznych przeżyć był wspaniałym, pogodnym, pełnym życzliwości i wielkiej mądrości życiowej człowiekiem – podkreśla burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

Pan Władysław Suproń był niezwykłą postacią, odznaczony Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski. Za służbę w AK został skazany na wielokrotną karę śmierci, którą ostatecznie zamieniono na 10 lat ciężkiego więzienia. Był torturowany, głodzony, poniżany. W czasie swojego życia zawodowego wielokrotnie szykanowany za swoją przeszłość, m. in. zwolnieniami z pracy. Dopiero w 1992 roku doszło do pełnej rehabilitacji pana Władysława. Przywrócono mu wszystkie odebrane wcześniej uprawnienia oraz stopień wojskowy.

Zmarł w 2012 roku w wieku 95 lat.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group