Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 576
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W teatrze się nie leje

Wiadomości: Świdnica
Sobota, 17 września 2011, 18:04
Aktualizacja: Niedziela, 18 września 2011, 20:07
Autor: GrA
Fot. Agnieszka Gryc
Świdniczanie nie okazali dziś wielkiego serca. Mimo trwających w Rynku Targów Żywności Prozdrowotnej i Regionalnej tylko 19 świdniczan zdecydowało się podzielić swoją krwią z potrzebującymi.

Pierwsza powakacyjna akcja zbiórki krwi, zorganizowana przez świdnicki klub Honorowych Dawców Krwi "Kropla Życia" odbyła się dziś w świdnickim teatrze miejskim. W sumie udało się zebrać 8,5 litra krwi. - Zgłosiło się 21 chętnych, z czego 19 oddało krew - mówi Rafał Klemczak, prezes świdnickiego klubu "Kropla Życia".

Wśród nich Joanna. - Pierwszy raz dziś oddaję krew. Zdecydowałam się, bo chciałam zrobić coś dla innych - mówi świdniczanka.

Podczas akcji po raz pierwszy klub zbierał także słodycze dla dzieci z domów dziecka. - Koszyk trafił do dzieci z mieszkania chronionego przy ulicy Żeromskiego - dodaje Rafał Klemczak.

Kolejna akcja już 5 października w świdnickim Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ 17-09-2011 18:56
zbyt często, przejadło się .... akcja, akcja, wiecznie akcja .
~Ja 17-09-2011 20:21
Drogi ~, chyba nie zdajesz sobie sprawy jak mało krwi znajduje się teraz w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Polsce. Żeby zebrać krew trzeba robić akcje i jak na razie okazuje się, że nie jest ich zbyt wiele. Pozdrawiam
Rafał "Kropla Życia" 17-09-2011 22:02
Witam. Akcje organizowane przez KDHK "Kropla Życia" ze Świdnicy mają na celu uzupełnienie poziomu krwi w RCKiK w naszym regionie. Krwi w dalszym ciągu brak, więc tak częsta rotacja naszych akcji. Jeśli poziom krwi będzie wystarczający a jej zasoby pozwolą na robienie wszystkich zabiegów ratujących życie wtedy na pewno częstotliwość naszych akcji zmniejszy się. Pozdrawiam
~Tygrys 17-09-2011 23:20
Może to całkiem inne przyczyny. Krwi nie pobiera się od osób starszych niż ileś tam lat (a w Świdnicy zaczynają być w przewadze), większość z nieco młodszych ma albo nosicielstwo żółtaczki, albo cukrzycę, albo... itd. To efekt dbałości o obywateli przez państwo, którym rządzi "polactwo". Chciwe, bezwzględne, nieprzyjazne ludziom. Niezależnie od opcji politycznej. Osobiście znam trzech posłów, senatora i kilkunastu aktywistów partyjnych. To hieny.
~HDK 18-09-2011 8:02
Kiedyś był punkt krwiodawstwa na "Latawcu". Czynny był 5 dni w tygodniu. Tygodniowo krew oddawało tam przynajmniej 50 osób. Dziennie czasami ponad 20. Zdarzało się, że było tak wielu dawców, że odmawiano pobrania krwi kolejnym. Niestety Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu stwierdziło, że pobieranie krwi na "Latawcu" jest zbyt drogie, więc zamknięto punkt krwiodawstwa. Tak samo zrobiono w wielu miastach w Polsce. BO ZA DROGO!!! W tej chwili w Świdnicy regularnie krew można oddać tylko raz w tygodniu, w każdy czwartek, pod warunkiem że nie jest to jakieś święto i dzień wolny. Wtedy tydzień przepada i trzeba przyjść za tydzień. Warunki, w jakich oddaje się tam krew urągają ludzkiej godności. Kilkadziesiąt osób upchniętych w dusznym, śmierdzącym korytarzu...
Rafał "Kropla Życia" 18-09-2011 8:10
Kiedyś był faktycznie punkt poboru krwi na Świdnickim Latawcu, lecz został zamknięty. Teraz krew tak jak mówisz można oddawać co tydzień w przychodni ARS-MEDICA lub na naszych akcjach. Krwi brakuje, a każdy człowiek zasługuje na taką samą pomoc. Mam nadzieję, że wszystkie sprawy poukładają się dobrze i już niebawem będziemy mogli wszyscy oddawać krew w lepszych warunkach :)
~HDK 18-09-2011 8:10
cd. bo wynajęcie sali jest zbyt drogie. Dziennie, czyli de facto tygodniowo taki przyjezdny punkt jest w stanie "przerobić" ok. 30 osób, czyli dwa razy mniej, niż punkt na "Latawcu". Przy takim punkcie pracuje trzy razy więcej ludzi, niż pracowało na "Latawcu", do tego dochodzą koszty paliwa i utrzymania auta. Tak samo jest w przypadku akcji z krwiobusami. Polskie krwiodawstwo za komuny opierało się głównie na stałych, zdyscyplinowanych dawcach. Akcje organizowano sporadycznie, gdyż krwi nie brakowało. Niestety przyszła PISowska prawica, która zaczęła szukać oszczędności na ludzkim życiu, i zabili polskie krwiodawstwo. Na akcjach z krwiobusami NIE DA SIĘ zbudować bezpiecznego systemu zaopatrzenia szpitali w krew. Zbyt dużo w tym wszystkim przypadku. Do tego parę milionów ludzi wyjechało.
~ 18-09-2011 17:21
@Rafał "Kropla Życia" Można prosić wykaz chorób z którymi nie można oddawać krwi?
Rafał "Kropla Życia" 18-09-2011 19:06
http://www.darkrwi.info.pl/portal/pokaz/7/kto-nie-moze-oddac-krwi.html na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje:)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group