Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 932
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: W Żarowie powstanie suszarnia osadów ściekowych

Sobota, 5 lipca 2014, 10:13
Aktualizacja: 10:14
Autor: red.
Żarów: W Żarowie powstanie suszarnia osadów ściekowych
Fot. użyczone
Żarowska oczyszczalnia ścieków wzbogaci się o specjalną instalację osuszania osadów ściekowych. W efekcie odpady ze zmodernizowanej oczyszczalni przestaną być wywożone na składowisko i staną się cennym surowcem. Inwestycja, którą realizować będzie Przedsiębiorstwo Wodno–Ściekowe w Żarowie pochłonie prawie 4 miliony złotych. Ma być gotowa do maja przyszłego roku.

W piątek, prezes żarowskiego przedsiębiorstwa odebrał uroczyście promesę na dofinansowanie tego projektu. - Dzięki budowie suszarni zmniejszy się także ilość osadów o ponad tysiąc ton w ciągu roku. Zostaną one wykorzystane jako nawóz przy uprawach leśnych. Nowoczesna suszarnia pozwoli też wypełnić unijną normę, zgodnie z którą od 1 stycznia 2016 roku odpady z oczyszczalni ścieków powinny być w pełni utylizowane. Suszarnia osadów, która wyglądem przypominać będzie szklarnie zlokalizowana zostanie na terenie naszej oczyszczalni ścieków – mówi Andrzej Kiszecki, prezes żarowskiego Przedsiębiorstwa Wodno-Ściekowego.

Prace przy modernizacji żarowskiej oczyszczalni ścieków mają się rozpocząć tuż po wyłonieniu wykonawcy. Umowa z wykonawcą inwestycji zostanie podpisana po zakończeniu procedur przetargowych. Całkowity koszt projektu „Poprawa gospodarki osadowej na terenie oczyszczalni ścieków w miejscowości Żarów” wynosi 3,8 milionów złotych. Na to zadanie żarowska spółka pozyskała 1,8 miliona złotych.

Nadzór nad realizacją projektu sprawować będzie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu. - Na Dolnym Śląsku w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko jest 27 projektów obsługiwanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Ich łączna wartość wynosi ponad 850 milionów złotych. Jesteśmy aktywnym partnerem dolnośląskich beneficjentów, którym zapewniamy nie tylko finansowe, ale także merytoryczne wsparcie – tłumaczy Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

(Magdalena Pawlik)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group