Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 551
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Walka ze smogiem

Czwartek, 2 stycznia 2020, 7:32
Aktualizacja: 10:33
Autor: red
REGION: Walka ze smogiem
Fot. UMWD
Zarząd województwa dolnośląskiego podjął dziś decyzję o przyznaniu dodatkowych pieniędzy na wybranie i dofinansowanie projektów związanych z wymianą źródeł ciepła w regionie. W sumie na Dolny Śląsk trafi ponad 153 miliony złotych. O decyzji poinformowali marszałek Cezary Przybylski i Jerzy Michalak, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej oraz Dariusz Stasiak, przewodniczący sejmikowej komisji ochrony środowiska.

- Stale poprawiamy jakość powietrza i zwalczamy przyczyny smogu w regionie. Poprzez dotacje unijne na modernizację systemów grzewczych wspieramy projekty ograniczające emisję dwutlenku węgla oraz zanieczyszczeń pyłowych do atmosfery – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Dzięki dzisiejszej decyzji dofinansowane zostaną kolejne 24 projekty na terenie województwa. Obejmą one 115 ze 169 gmin na Dolnym Śląsku. Oznacza to dofinansowanie łącznie kwotą ponad 153 mln zł. LISTA GMIN

Pod koniec ubiegłego roku Zarząd Województwa Dolnośląskiego w porozumieniu z Dolnośląską Instytucją Pośredniczącą i aglomeracjami wałbrzyską, jeleniogórską i wrocławska ogłosił 6 konkursów na wymianę źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, współfinansowanych ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 - 2020. Łączna kwota środków przeznaczonych na granty i dotacje wynosiła blisko 104 mln zł.

W sumie wpłynęły 33 wnioski na łączną kwotę dofinansowania 173 mln zł. Na terenie ww. aglomeracji pozytywnie oceniono i wybrano do dofinansowania 8 projektów na łączną kwotę 39,5 mln zł. Na terenie tzw. Obszarów Strategicznej Interwencji (tj. poza ww. aglomeracjami) pozytywnie oceniono 16 projektów, ale wybrano do dofinansowania tylko 7 projektów na łączną kwotę dofinansowania ponad 45,5 mln zł. Dla pozostałych zabrakło wówczas środków przeznaczonych na ten cel.
- W sumie na działania dotyczące eliminacji tak zwanej „emisji kominowej” przeznaczono z Regionalnego Programu Operacyjnego łącznie ponad 655 mln zł – informuje Jerzy Michalak, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.

Wymiana źródeł ciepła to jednak nie jedyne działania wspierane przez zarząd województwa środkami unijnymi. Do tej pory ogłoszono 10 konkursów na projekty dot. termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz obiektów użyteczności publicznej. W sumie w ich ramach wpłynęły 362 wnioski o dofinansowanie, a realizowanych jest 242 projekty, które otrzymały dofinansowanie z UE w wysokości ponad 365 mln zł. Dodatkowo ponad 40 mln zł. zostało przeznaczonych na wsparcie projektów termomodernizacyjnych w postaci niskooprocentowanych pożyczek. Na terenie naszego województwa ich dysponentem jest Alior Bank.

W ostatnich latach samorząd województwa wspierał także inwestycje w OZE. Zorganizowano konkursy dla instalacji „przemysłowych” ale i również mikroinstalacji dla osób fizycznych. Łączna wartość dofinansowania przekroczyła 105 mln zł.
- Warto podkreślić dobrą współpracę sejmiku z zarządem województwa. Troska o czyste powietrze jest jednym z priorytetów naszej pracy w tej kadencji – mówi Dariusz Stasiak, radny sejmiku województwa i Przewodniczący Sejmikowej Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ponadto w ramach działania „Efektywność energetyczna w MŚP” wsparte zostały inwestycję dla przedsiębiorstw na kwotę 36 mln zł (łącznie 58 projektów). Z zawartych do tej pory umów o dofinansowanie wynika, że pieniądze przeznaczane na ten cel pozwolą na termomodernizację 682 budynków, w których oszczędność energii wyniesie minimum 25%. W sumie daje to 1 milion 127 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej poddanej termomodernizacji.

Wymienionych zostanie również 738 źródeł ciepła (nie są jeszcze brane pod uwagę dane z projektów grantowych, dla których dopiero nastąpi wybór grantobiorców), a także wspartych zostało blisko 1600 instalacji OZE do produkcji prądu i 571 do produkcji ciepła.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group