Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 926
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Ważna rocznica

Poniedziałek, 28 października 2019, 15:46
Autor: red
Krzyżowa: Ważna rocznica
Fot. organizatorzy
„Módlmy się za naród polski i naród niemiecki: Daj nam, Panie siłę do wyjścia z cienia przeszłości i pozwól znaleźć wzajemne zrozumienie. Spraw, aby zarysowały się nowe horyzonty nadziei, przez polsko – niemiecką wymianę młodzieży" – to jedne z wielu ważnych słów, które padły 12 listopada 1989 r. na dziedzińcu dawnego majątku rodziny von Moltke w Krzyżowej.

W trakcie nabożeństwa, będącego jednym z punktów programu wizyty niemieckiego szefa rządu w Polsce, premier Tadeusz Mazowiecki oraz Helmut Kohl przekazując sobie znak pokoju - objęli się na znak pojednania. Ten gest, wykonany w wyjątkowych okolicznościach, nabrał bardzo wyrazistego znaczenia i został zapamiętany jako ważny krok w budowaniu przyjaznych stosunków między niegdyś zwaśnionymi krajami.

W tym roku obchodzimy 30. rocznicę tego historycznego wydarzenia. Uroczystości jubileuszowe w Krzyżowej będą miały charakter międzynarodowy oraz ekumeniczny. Wezmą w nich udział przedstawiciele z Polski i Niemiec: zaproszeni zostali przedstawiciele władz szczebla krajowego i samorządowego, osoby duchowne reprezentujące Kościół Katolicki oraz Ewangelicko-Augsburski, naukowcy, publicyści.

„To niezwykle ważne, że możemy się spotkać 30 lat po Mszy Pojednania w tym miejscu, w międzynarodowym gronie i z jednej strony przypominać o historycznym wydarzeniu, a z drugiej – podsumowywać nasze relacje, które kształtowały się przez ten czas." – zaznacza dr Robert Żurek, dyrektor zarządzający Fundacji „Krzyżowa". – „W tym roku chcemy spojrzeć na bilans pojednania w wymiarze samorządowym i zastanowić się, jakie szanse i wyzwania stoją przed dalszym zacieśnianiem relacji na tym właśnie szczeblu."

Obchody Jubileuszu rozpoczną się od uroczystej Mszy Świętej, upamiętniającej wydarzenia z 12 listopada 1989 r. Msza Święta, pod przewodnictwem Arcybiskupa Alfonsa Nossola, koncelebrowana przez Arcybiskupa Ludwiga Schicka i Arcybiskupa Wiktora Skworca, rozpocznie się o godz. 12.00.

W drugiej części obchodów odbędzie się konferencja „30 lat polsko-niemieckiego pojednania. Samorządowy wymiar porozumienia" z udziałem samorządowców z Polski i Niemiec, naukowców i publicystów. Będzie ona poświęcona spuściźnie polsko-niemieckiego zbliżenia i jej znaczeniu dla współpracy polsko-niemieckiej, ze szczególnym uwzględnieniem szczebla samorządowego.

Szczegółowy program Jubileuszu znajduje się na stronie Fundacji „Krzyżowa": https://bit.ly/2NvvfSz

Organizatorzy: Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, Gmina Świdnica, Powiat Świdnica
Projekt współfinansowany przez: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RFN, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundację im. Konrada Adenauera.

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja publiczna 2019".

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group