Piątek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 503
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Weekend w „Księstwie”

Wiadomości: Region
Piątek, 7 września 2012, 0:57
Aktualizacja: 0:59
Autor: red.
Fot. archiwum
W szesnastej części naszego cyklu przedstawiamy Państwu kolejne propozycje aktywnego spędzania czasu w nadchodzący weekend.

1. Pierwszą propozycję tradycyjnie kierujemy do miłośników dwóch kółek, których tym razem zapraszamy do przejażdżki kolejnym fragmentem międzynarodowego szlaku Eurovelo R-9 oznakowanego kolorem zielonym tym razem ze Świdnicy do Srebrnej Góry. Ten fragment również nie jest skomplikowana ani trudna technicznie, gdyż w przeważającej części biegnie po lekko pagórkowatych terenach u podnóża Gór Sowich. Szlak biegnie m.in. przez: Makowice, Krzyżową, Wieruszów, Lutomię Dolną, Stachowice, Pieszyce, Bielawę, Ostroszowice, Jemną aż do Srebrnej Góry. Szczegółowy opis szlaku wraz z mapką jego przebiegu znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.ks-j.com.pl .

2. Drugą propozycję kierujemy do miłośników pieszych wędrówek a jest nią spacer ścieżką dydaktyczną „Zębata”, która została wytyczona śladem dawnej „Kolejki Sowiogórskiej”. Kolej ta została zaopatrzona w trzecią szynę zębatą umożliwiającą bezpieczne prowadzenie ruchu na trudnym i stromym odcinku toru od Srebrnej Góry do Woliborza. Na trasie byłej kolejki możemy także podziwiać dwa imponujące wiadukty „Srebrnogórski” (27 m. wysokości) oraz „Żdanowski” (24 m. wysokości) Szczegółowy przebieg trasy znajdą Państwo na stronie internetowej www.stoszowice.pl

3. Natomiast osoby zainteresowane obiektami sakralnymi zapraszamy do odwiedzenia Katedry pw. św. Stanisława i Wacława w Świdnicy. Jest to jeden z największych kościołów Dolnego Śląska. Wieża o wys. 101,5 m jest najwyższą na Śląsku i piątą co do wielkości w Polsce (po bazylice w Licheniu, archikatedrze szczecińskiej, bazylice jasnogórskiej w Częstochowie i archikatedrze łódzkiej). Kościół powstał w XIV w., na polecenie księcia Bolka II Świdnickiego, po pożarze wcześniejszego drewnianego kościoła stojącego na tym miejscu. Początek wznoszenia budowli określa się na 1330 r., a legenda głosi, że sam książę położył pierwszy kamień pod budowę. W latach 1561-1629 kościół był użytkowany przez ewangelików, a w 1662 r. patronat nad świątynią objęli jezuici, którzy na przełomie XVII i XVIII w. dokonali barokizacji wnętrza. Po sekularyzacji zakonu jezuitów kościół został w latach 1757-1772, za zgodą władz pruskich, zamieniony na magazyn zbożowy. Restaurowany w latach 1893-1895 utracił wiele oryginalnych elementów architektonicznych. Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie www.katedra.swidnica.pl .

4. Na zakończenie coś dla osób pragnących w ciszy i spokoju spędzić nadchodzące wolne dni. Zachęcamy do odwiedzin w położonym niedaleko Świdnicy w Kraskowie Hotelu i Restauracji “Pałac Krasków”. Jest to spokojne miejsce dla ludzi szukających czegoś specjalnego , jak również nadające się do organizowaniu przyjęć i spotkań w uroczej scenerii zielonej przyrody, a wszystko to w jednym z najpiękniejszych barokowych pałaców tej części Polski.

Za tydzień kolejna część naszego cyklu. Życzymy przyjemnego weekendu.

Praktyczne Informacje uzyskać można w :
1. Informacja Turystyczna w Świdnicy, ul. Wewnętrzna 2 (Rynek), tel. 74/ 852 02 90
Przydatne materiały dostępne w Informacji Turystycznej w Świdnicy:
* Mapa turystyczna Góry Sowie, wyd. PLAN 2011 r.
* Mapa turystyczna Księstwo Świdnicko- Jaworskie, wyd. PLAN 2011 r.
* Świdnica plan miasta, wyd. PLAN 2010r.

(Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko – Jaworskie”)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group