Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 939
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Weekend w “Księstwie”

Sobota, 27 lipca 2013, 7:03
Autor: red.
Region: Weekend w “Księstwie”
Fot. archiwum
Poniżej propozycja aktywnego spędzenia czasu czyli "Weekend w Księstwie".

Wycieczka rowerowa „Trasą K-4 Szlakiem tkaczy”

Na początek proponujemy wycieczkę szlakiem rowerowym „K-4 Szlakiem Tkaczy” ze Świebodzic i dalej przez Cieszów, Chwaliszów, Stare i Nowe Bogaczowice, Gostków i Jaczków do Kamiennej Góry. Szlak Tkaczy stanowi łącznik pomiędzy pozostałymi szlakami Księstwa Świdnicko - Jaworskiego oraz lokalnymi szlakami Ziemi Kamiennogórskiej i pogranicza polsko-czeskiego.
Nazwa szlaku nawiązuje do tradycji związanej z przemysłem tkackim Świebodzic i Kamiennej Góry, który na początku XIX wieku stanowił jedną z ważniejszych gałęzi przemysłu na Dolnym Śląsku. To właśnie w Świebodzicach i Kamiennej Górze znajdowały się największe i najnowocześniejsze na Śląsku zakłady tkackie.
Szlak rozpoczyna się w Świebodzicach na Osiedlu Słonecznym, gdzie krzyżuje się z żółtym szlakiem Bolka K-1 relacji Świdnica – Świebodzice – Bolków – Jawor, czarnym szlakiem Drogi Węglowej K-3 (Wałbrzych – Świebodzice - Mietków) oraz niebieskim szlakiem Dookoła Świebodzic . Następnie ulicą Kamiennogórską opuszcza Świebodzice i podąża w kierunku wsi Cieszów Górny. Szlak w całości prowadzi asfaltową drogą łączącą Świebodzice z Kamienną Górą. Po drodze przebiega jeszcze przez takie miejscowości jak Chwaliszów, Stare i Nowe Bogaczowice, Gostków, Jaczków i przed Kamienną Górą łączy się z drogą wojewódzką nr 367 docierając do miasta. W Kamiennej Górze szlak został poprowadzony ulicami: Wałbrzyską, Katowicką, Stefana Okrzei, Spacerową, Muzealną aż do Placu Wolności.Za miejscowością Jaczków Szlak Tkaczy łączy się z czerwonym szlakiem, tzw. Obwodnicą Marciszowa i towarzyszy mu aż do ul. Wałbrzyskiej. Szczegółowy przebieg szlaku wraz z mapką znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.ks-j.com.pl

Trasa rowerowa K-4 „Szlak Tkaczy”

• Kolor szlaku: zielony
• Długość: 25,6 km
• Stopień trudności: średni

Ciekawe miejsca na szlaku:

• Pałac Rodziny Seidlów w Świebodzicach.
• Mury Obronne w Świebodzicach
• Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze
• Sztolnie Arado w Kamiennej Górze

Pałac w Krzyżowej oraz koncerty w ramach Letniego Kursu Gitary

Osoby zainteresowane historią zapraszamy do odwiedzenia znajdującego się kilka kilometrów od Świdnicy dawnego kompleksu pałacowego rodziny von Moltke położonego we wsi Krzyżowa. W czasie II wojny światowej pałac był miejscem tajnych spotkań niemieckiej antynazistowskiej grupy "Krąg z Krzyżowej", założonej m.in. przez właściciela - hrabiego Helmutha Jamesa von Moltke. W wyniku zdemaskowania organizacji po nieudanym zamachu na Hitlera jej członkowie wraz z właścicielem pałacu hrabią Helmutem von Moltke zostali straceni. W pałacu 12 listopada 1989 odbyło się spotkanie premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, w czasie którego odprawiono słynną "Mszę Pojednania". W chwili obecnej teren pałacu jest wykorzystywany przez "Fundację Krzyżowa" jako Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży. Poza tym w najbliższą sobotę i niedzielę o godz. 19:30 będzie można wysłuchać koncertów odbywających się w ramach „Letniego Kursu Gitary”. Szczegóły dotyczące pałacu znajdą Państwo na www.krzyzowa.org.pl natomiast szczegóły dotyczące koncertów na stronie www.gitara.krzyzowa.pl .

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży

Krzyżowa 7
58-112 Grodziszcze

tel. 74/ 85 00 300
www.krzyzowa.org.pl l

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group