Poniedziałek, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 626
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Weekend w “Księstwie”

Sobota, 8 marca 2014, 7:49
Autor: red.
Region: Weekend w “Księstwie”
Fot. archiwum
Poniżej propozycja aktywnego spędzenia czasu czyli "Weekend w Księstwie".

Spacer po Strzegomiu

Naszą wędrówkę po mieście zaczynamy na Rynku przy replice Pręgierza, który do końca XIX wieku pełnił rolę publicznego wymiaru sprawiedliwości. Centralną część Rynku zajmuje wybudowany w latach 1858 – 1860 Ratusz, mieszczący siedzibę władz miejskich. Jedynym średniowiecznym fragmentem bloku śródrynkowego zachowanym do naszych czasów jest Wieża Targowa o wysokości 31, 5 m, którą można zwiedzać w sezonie letnim w każdą niedzielę od godziny 15 do 18 – tej. Z Rynku wychodzimy ul. Dąbrowskiego i po chwili skręcamy w lewo w ul Kościelną, gdzie znajduje się wybudowany pod koniec XIV wieku Kościół pw. św. Barbary. Następnie wracamy do ul. Dąbrowskiego i idąc dalej widzimy przed sobą Kaplicę św. Antoniego, która została wybudowana w XV wieku jako basteja obronna przy ówczesnej Bramie Nowej. Skręcamy w prawo i przechodzimy pod wiaduktem nieczynnej linii kolejowej Strzegom – Marciszów. Mijamy po prawej zabudowania dawnego dworca PKS, za którym wchodzimy na miejskie planty po czym skręcamy w prawo i przechodzimy pod estakadą kolejową dochodząc do Bazyliki Mniejszej pw. Św. App. Piotra i Pawła. Jest to monumentalna gotycka budowla, w której znajduje się najstarszy pracujący dzwon w Polsce. Po obejrzeniu Bazyliki ulicami Kościelną i św. Tomasza dochodzimy do plant miejskich, gdzie możemy podziwiać średniowieczne mury obronne wraz z Basztą Dziobową. Idąc plantami dochodzimy do ul. Kościuszki, następnie ul. Promenada udajemy się na Krzyżową Górę (353 m n. p. m.) skąd możemy podziwiać m.in.: Masyw Ślęży, G. Sowie, Wałbrzyskie czy Kaczawskie. Z Krzyżowej Góry wracamy do Rynku. Szczegółowy przebieg szlaku znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.ks-j.com.pl

Trasa spacerowa po Strzegomiu

• Długość szlaku: 5,5 km
• Stopień trudności: łatwy

Ciekawostki na szlaku:
• Replika pręgierza
• Bazylika Mniejsza
• Ratusz
• Wieża Targowa
• Krzyżowa Góra
• Dawny Zespół Pokarmelitański

MIEJSKIE MUZEUM ZABAWEK W KARPACZU

Tym razem zapraszamy Państwa do odwiedzin miejsca, w którym powrócicie w świat swojego dzieciństwa a wasze dzieci z pewnością nie będą się tam nudzić. Tym miejscem jest Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu utworzone w 1995 roku z kolekcji Henryka Tomaszewskiego słynnego mima i założyciela Pantomimy Wrocławskiej.
Zabytkowe, porcelanowe lalki, urokliwe misie i inne zabawki można obejrzeć w nowej siedzibie Muzeum, które mieści się w wyremontowanym, dawnym budynku dworca kolejowego tuż przy wjeździe do miasta. Zabawki ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego można podziwiać w dużej sali na parterze. W bajkowej scenografii dzieci oglądają lalki, które uczą się w szkole, spacerują czy jedzą kolację. Natomiast chłopców z pewnością zainteresują samochody straży pożarnej czy klocki lego a dziewczynki wspaniałe miniaturki domków dla lalek z pełnym wyposażeniem. Z kolei na miniaturowym straganie jaki rozstawiano niegdyś na jarmarkach dzieci mogą zobaczyć dawno zapomniane ozdoby z cukru, piernika, koguciki gliniane i koniki drewniane.
Kolekcja pokazuje przekrój zabawkarstwa obejmujący około 200 lat od XVIII – wiecznych figurek szopkowych poprzez lalki z XIX wieku aż po zabawki typowe dla XX wieku. W zbiorach muzeum możemy także zobaczyć lalki pochodzące z Japonii, Meksyku czy Australii.
Dodatkową atrakcją nawiązującą do pierwotnej funkcji budynku jest sala kolejnictwa, w której pokazane są eksponaty z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku z Jaworzyny Śląskiej oraz ze zbiorów własnych Muzeum. Małych miłośników kolei zachwyci wagon towarowy o długości 3 metrów, kasa biletowa oraz miniatury kolejek. Szczegóły dotyczące zwiedzania muzeum znajdą Państwo na stronie : www.muzeumzabawek.pl

Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu

Godziny otwarcia:
wt – pt 9:00 – 16:30
Sb – Nd 10:00 – 17:30
Pn - nieczynne

Bilety: 10/5 zł

Adres:
Ul. Kolejowa 3
58-540 Karpacz
Tel. 75/761-85-23
www.muzeumzabawek.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group