Poniedziałek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 872
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Weekend z dzikiem i 6 tysięcy widzów

Poniedziałek, 24 czerwca 2013, 15:21
Aktualizacja: Czwartek, 27 czerwca 2013, 23:02
Autor: red.
Świdnica: Weekend z dzikiem i 6 tysięcy widzów
Fot. Starostwo Powiatowe
Świdniczanie oraz turyści w sobotę i niedzielę tłumnie odwiedzili świdnicki Rynek. A to za sprawą „Święta Dzika”, zorganizowanego przez Miasto Świdnica i Świdnicki Ośrodek Kultury, które zrealizowano w ramach projektu pn. „Dzik na szlaku cysterskim w Świdnicy”.

Na odwiedzających świdnicką starówkę czekały liczne bezpłatne atrakcje m. in. dmuchane zjeżdżalnie, wata cukrowa, kucyki oraz degustacje potraw z dzika. Podczas imprezy uczestnicy mogli odwiedzać stoiska „Dzikiego Jarmarku”, na których nie zabrakło smakołyków i wyrobów rękodzieła.

„Święto Dzika” zgromadziło w świdnickim Rynku w sumie 6 tysięcy uczestników, co pokazuje, że nawiązanie do historycznej postaci z herbu oraz zapewnienie licznych atrakcji było dobrym pomysłem. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie wielu osób i partnerów – mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.

W organizację „Dnia Myśliwskiego” w sobotę 22 czerwca, zaangażowały się m. in. Lasy Państwowe, które promowały działania edukacyjne i informacyjne w zakresie ochrony środowiska i ekologii. Uczestnicy imprezy otrzymali sadzonki, mogli skorzystać ze ścieżki zmysłów, leśnej skoczni oraz licznych gier i zabaw dla dzieci. Dodatkową atrakcją był pokaz sokolników i możliwość oglądania żywych dzików w zagrodzie.

Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej „Licznikowiec 2009” w Świdnicy zadbało o strefę rodzinnej rozrywki, zorganizowaną pod wieżą ratuszową, gdzie uczestnicy mogli strzelać z karabinku pneumatycznego i łuku oraz rywalizować w różnych konkurencjach sportowych.

Uczestnicy „Święta Dzika” chętnie korzystali z „Poczty Myśliwskiej”, przygotowanej przez Świdnicki Klub Tradycji i Kultury Łowieckiej „Hubertus”, dzięki której można było wysłać darmową pocztówkę do przyjaciela. „Hubertus” częstował również gulaszem z dzika.

W sobotę dokonano również wmurowania „Skrzyni Pamięci Świdniczan”, w ramach akcji prowadzonej przez redakcję „Wiadomości Świdnickich”. Skrzynia została umieszczona na niedawno wyremontowanym skwerze przy ul. Franciszkańskiej.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy: plastyczny „Karta pocztowa – świdnicki dzik na pocztówce” oraz literacki „Na szlaku cysterskim – legenda o świdnickim dziku”. W konkursie plastycznym zgłoszono 63 prace natomiast w literackim 39. W konkursie literackim w dwóch kategoriach wiekowych do wygrania były tablety ufundowane przez Prezydenta Świdnicy, które wręczono nagrodzonym, podczas uroczystości w „Dniu Myśliwskim”. Pozostali nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie literackim i plastycznym otrzymali dyski zewnętrzne, pendrive, plecaki szkolne, gry Monopoly oraz słuchawki.
Wystawę nadesłanych prac do 19 lipca można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej (ul. Franciszkańska).

Niedzielę, 23 czerwca zaplanowano jako „Dzień Rycerski”. Na otwarcie odbyła się parada bractw rycerskich wokół Rynku. W zorganizowanym Turnieju Rajców rywalizowały cztery drużyny: Granitowi Rycerze ze Strzegomia, Powiat Świdnicki, Miasto Świdnica, Gmina Świdnica. Zwycięzcą tegorocznego turnieju została drużyna z Powiatu Świdnickiego. Widowisko zgromadziło wielu widzów. Po obejrzeniu walk rycerskich uczestnicy mieli okazję usłyszeć średniowieczną muzykę na żywo, zobaczyć pokaz rzemiosła artystycznego oraz wybić pamiątkową monetę z dzikiem. Sporym zainteresowaniem wśród najmłodszych uczestników cieszyły się zabawy i konkursy plebejskie prowadzone przez klaunów i średniowiecznych wojów. Nie zabrakło również konkurencji rodzinnych, a zwycięska drużyna otrzymała w nagrodę piekarnik elektryczny pod zabudowę ufundowany przez firmę Electrolux.

Również w niedzielę prezydent Wojciech Murdzek wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej Joanną Gadzińską wręczyli nagrody i wyróżnienia Prezydenta Miasta Świdnicy za wyniki sportowe oraz osiągnięcia w działalności sportowej za 2012 rok. Więcej o tym znajdziesz tutaj.

W trakcie „Święta Dzika” dla aktywnych zaplanowano wycieczki szlakiem cysterskim ze zwiedzaniem zatytułowane – „Mamo, Tato poznajemy szlaki…”. Chętnych oprowadzali wolontariusze z Fundacji Promocji Kultury i Historii Polski „MIESZKO”.

W czasie obu dni imprezy w Rynku trwał piknik ekologiczny „Czysta Świdnica”, obfitujący w gry i zabawy oraz atrakcje dla najmłodszych. W punkcie informacyjnym „Czysta Świdnica” mieszkańcy mogli zaczerpnąć informacji jak należy prawidłowo segregować śmieci oraz mogli oddać drobne elektrośmieci.

Weekendowe „Święto Dzika” zakończyły występy gwiazd – Kapeli Ze Wsi Warszawa (w sobotę) oraz Kabaretu Jurki (w niedzielę).

Na projekt pt. „Dzik na szlaku cysterskim w Świdnicy” przeznaczono w sumie ok. 150 tys. zł. Miasto Świdnica ze swojego budżetu przekazało ok. 45 tys. zł, a pozostałe środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województw Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

(Stefan Augustyn, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group