Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 978
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Wiatraki nie są priorytetem dla Świebodzic

Sobota, 2 lipca 2016, 13:20
Aktualizacja: Niedziela, 3 lipca 2016, 13:22
Autor: red
Świebodzice: Wiatraki nie są priorytetem  dla Świebodzic
Fot. red
Podczas sesji Rady Miejskiej w Świebodzicach, poruszony został temat elektrowni wiatrowych.

Prywatny inwestor z Niemiec chce na terenie Gminy Świebodzice, w obrębie Ciernie 5, wybudować 6 takich elektrowni.

Cztery wnioski o wydanie decyzji o warunkach zabudowy wpłynęły do Urzędu Miejskiego w Świebodzicach, dwa bezpośrednio do starostwa, ponieważ na obszarze, na którym inwestor chce usytuować dwa wiatraki, obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
- Od kilku lat stoimy na stanowisku, że wiatraki na terenie Gminy Świebodzic nie mogą powstać – zaznaczył Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz. – Tego typu inwestycja w sposób oczywisty koliduje z priorytetowymi kierunkami rozwoju naszej gminy.

A są nimi – przede wszystkim budowa lotniska dyspozycyjnego, dla którego jest już gotowy projekt, a wojewoda prowadzi postępowanie administracyjne mające na celu wydanie gminie pozwolenie na budowę, a także utrzymanie rolniczego charakteru dzielnicy Ciernie wraz z rozwijającym się budownictwem jednorodzinnym.
- Nie jesteśmy zainteresowani lokalizacją farm wiatrowych, a liczne protesty i wnioski mieszkańców w tej sprawie potwierdzają tylko stanowisko samorządu. Głosy mieszkańców są dla mnie zawsze ważne – podkreślał burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

Dwie lokalizacje ewidentnie znajdują się na obszarze bezpośredniego oddziaływania lotniska dyspozycyjnego, co z punktu widzenia gminy jednoznacznie eliminuje postawienie na wskazanym obszarze elektrowni wiatrowych. Uwagi na ten temat zostały już przesłane do Wydziału Budownictwa Starostwa Powiatowego w Świdnicy, który prowadzi sprawę dotyczącą wydawania pozwolenie na budowę.

Natomiast w świebodzickim magistracie toczy się postępowanie administracyjne w związku ze złożeniem 4 wniosków przez inwestora o wydanie warunków zabudowy dla czterech farm wiatrowych. Zgodnie z procedurą o wszczęciu postępowania zostały poinformowane strony, czyli przede wszystkim mieszkańcy terenów sąsiadujących z działkami, na których mają stanąć elektrownie. Tereny te, jak również obszar, na którym inwestor chce postawić wiatraki, należą do osób prywatnych.

Gmina, jako organ właściwy w sprawie wydania decyzji lokalizacyjnej, zobowiązana jest przeprowadzić postępowanie, jednak sytuacja diametralnie się zmieni w obliczu wejścia w życie ustawy, podpisanej kilka dni temu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę o ograniczeniu budowy elektrowni wiatrowych. Najistotniejszym jej zapisem jest zwiększenie odległości, jakie muszą zachować wiatraki od zabudowań – to dziesięciokrotność ich wysokości.

Nowe przepisy mówią także m. in., że po wejściu w życie zapisów ustawy wszczęte i niezakończone postępowania dotyczące wydania decyzji na tego typu inwestycje zostaną umorzone. Ustawa wejdzie w życie 15 lipca br.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group