Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 968
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Wiceprzewodniczący wybrani, skład komisji ustalony

Czwartek, 11 grudnia 2014, 11:42
Aktualizacja: 13:25
Autor: red.
Świebodzice: Wiceprzewodniczący wybrani, skład komisji ustalony
Fot. UM Świebodzice
Aż dziesięć projektów uchwał, w tym – o wyborze wiceprzewodniczących, określeniu stawek podatku od nieruchomości czy wprowadzeniu ulg za korzystanie z transportu publicznego dla członków rodzin wielodzietnych, znalazło się w harmonogramie obrad II sesji Rady Miejskiej, która odbyła się we wtorek, 9 grudnia.

Jako pierwszy rozpatrywany był projekt uchwały dotyczący wyboru Wiceprzewodniczących. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym do obsadzenia były dwa stanowiska. Wśród zgłoszonych kandydatur znaleźli się Jan Klepiec, Zdzisław Pantal i Dariusz Skalny. W wyniki głosowania tajnego, nad którego legalnością czuwała komisja skrutacyjna w składzie - Lesław Podhalicz, Jerzy Kirklo i Przemysław Wieczorek, największe poparcie uzyskali radni Klepiec i Pantal, 19 i 16 głosów, i to oni będą w kadencji 2014-2018 pełnili te funkcje. Liczba 7 głosów dla radnego Skalnego jest niewystarczająca bowiem ustawa przewiduje konieczność uzyskania większości bezwzględnej 11 głosów.

Konstytuowanie się Rady Miejskiej dopełniły projekty uchwał dotyczące powołania komisji stałych i określenia ich składu osobowego, a także wyboru przewodniczących. W tym przypadku radni jednogłośnie zdecydowali, aby utrzymać dotychczasowy podział na sześć komisji. Radni pracować będą więc według następującego podziału: Komisja Rewizyjna, Komisja Budżetu i Planowania Przestrzennego, Komisja Oświaty, Kultury, Pomocy Społecznej i Zdrowia, Komisja Gospodarki Komunalnej, Leśnictwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska, Komisja Gospodarki Mieszkaniowej oraz Komisja Handlu, Usług, Bezrobocia, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.

Czwartym projektem uchwały, nad którym radni procedowali był ten dotyczący ustalenia wynagrodzenia przysługującego Burmistrzowi. Rada podtrzymała kwotę z poprzedniej kadencji, ustalając wynagrodzenie na niezmienionym od 2010 r. poziomie. Finansów dotyczyły również kolejne uchwały. W związku z wpływami do budżetu Gminy wynikającymi z m.in. zwrotu podatku VAT czy dodatkowych środków na oświatę, do budżetu wprowadzono fundusze na uzupełnienie księgozbioru Miejskiej Biblioteki Publicznej, remont dróg gminnych czy zakup sprzętu biurowego i nagłaśniającego dla Szkoły Podstawowej nr 3.

Rada zajęła się również kwestią wysokości stawek podatku od nieruchomości, które zostały nieznacznie podwyższone. W przypadku budynków mieszkalnych wzrost wyniósł 1 gr - z 74 na 75, a dla obiektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej stawkę podniesiono o10 gr, z 23,03 do 23,13. Wzrost stawek powoduje, że dla mieszkańca posiadającego mieszkanie o powierzchni 100 m kw. opłata w skali roku wzrośnie o złotówkę, dla przedsiębiorcy wzrost wyniesie 10 zł.

Wtorkową sesję zakończyło przyjęcie uchwały w sprawie nadania nazwie ulicy. Decyzją radnych, ulica biegnąca od ronda Solidarności w kierunku Olszan, która dotychczas nie posiadała nazwy, została mianowana ulicą Lotniczą. Nadanie nazwy związane było z potrzebą nadania numeru porządkowego nieruchomości inwestora, którego działka położona jest w obrębie tej ulicy.

(Tomasz Merchut)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group