Środa, 28 lutego
Imieniny: Lecha, Romana
Czytających: 1209
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kruków/ Gmina Żarów: Wieczór wigilijny w Krukowie

Środa, 14 grudnia 2011, 7:53
Aktualizacja: 7:55
Autor: red
Kruków/ Gmina Żarów: Wieczór wigilijny w Krukowie
Fot. użyczone
W minioną sobotę, 10 grudnia 2011 roku w świetlicy wiejskiej w Krukowie odbyła się po raz pierwszy od niepamiętnych lat kolacja wigilijna dla mieszkańców wioski oraz zaproszonych gości.
Spotkanie wigilijne jest częścią projektu unijnego pt. „Kruków to kultywowanie tradycji” realizowanego przez Stowarzyszenie „Nasz Kruków”.

Przygotowania do tej uroczystości rozpoczęły się już kilka tygodni wcześniej od spotkań organizacyjnych oraz omówienia, jakie tradycyjne krukowskie potrawy będą dominować na kolacji. W realizację przedsięwzięcia włączyli się wszyscy mieszkańcy uczestniczący w spotkaniu wigilijnym. Wolontariusze własnoręcznie wykonali zaproszenia, które zostały wręczone wszystkim mieszkańcom naszej miejscowości, a także gościom specjalnym. Kilka dni przed kolacją wigilijną dorośli i dzieci wspólnymi siłami wystroili świetlicę wiejską. Najlepszą zabawą dla dzieci było ubieranie choinki. Dorośli udekorowali ściany i stoły. Większość ozdób została wykonana własnoręcznie.
Wśród przygotowanych tradycyjnych krukowskich potraw znalazły się między innymi: barszcz z uszkami, zupa grzybowa, chleb na specjalnym zakwasie, pierogi z kapustą, grzyby w cieście naleśnikowym, kapusta z grzybami, śledź po krukowsku, tradycyjne sałatki śledziowe, biszkoptowa rolada z kapusty i grzybów, pieczarkowo-serowe kwadraciki, sałatki oraz wiele innych tradycyjnych potraw, nie zabrakło także kompotu z suszonych owoców. Goście mogli degustować się również pysznymi tradycyjnymi słodkimi wypiekami pochodzącymi z Krukowa.
Punktualnie o godz.16 sołtys wsi Pani Beata Łodej powitała wszystkich mieszkańców przybyłych na uroczystość oraz zaproszonych gości Burmistrza Miasta Żarów Pana Leszka Michalaka, jego Zastępcę Pana Grzegorza Osieckiego, Proboszcza parafii ks. Pawła Szajnera oraz radne Panią Kamilę Madej i Panią Marię Tomaszewską. Następnie głos zabrał ks. proboszcz, który przypomniał wszystkim, czym jest wspólne spotkanie wigilijne. Głos zabrał również Pan Burmistrz dziękując wszystkim za przybycie i podsumowując wykonane w ostatnim okresie prace oraz opowiedział o planach związanych z Krukowem na przyszły rok. Podziękowania dla wszystkich za przybycie i zaangażowanie się w realizację wspólnego spotkania złożył Prezes Stowarzyszenia „Nasz Kruków” Pan Arkadiusz Wądrzyk.

Wszyscy zmówili wspólną modlitwę, podzielili się opłatkiem i przystąpili do kolacji.
Gdy już nadeszła pora wigilijnej wieczerzy, do drzwi zapukał najbardziej oczekiwany przez dzieci gość, Święty Mikołaj, który z workami pełnymi prezentów przybył z daleka swoimi saniami nie po śniegu lecz po asfalcie. Radości wśród dzieci nie było końca, z wielkim niecierpliwieniem czekały aż każde z nich otrzyma prezent. Mikołaj nie zapomniał także o pozostałych uczestnikach spotkania, goście specjalni otrzymali prezenty, a każdy z przybyłych mieszkańców drobny upominek wręczony przez pomocnicę Mikołaja Śnieżynkę.
Jak na prawdziwą wieczerzę wigilijną przystało, nie zabrakło wspólnego śpiewania kolęd.
Spotkanie wigilijne upłynęło w przemiłym towarzystwie i przede wszystkim zbliżyło wszystkich mieszkańców, pozwoliło na poznanie tradycji panujących w każdej z rodzin i zaowocowało wspólną wymianą przepisów na pyszne tradycyjne potrawy.

Stowarzyszenie „Nasz Kruków” dziękuje wszystkim przybyłym gościom oraz osobom, które czynnie włączyły się w organizację spotkania wigilijnego oraz sponsorom.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group