Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 933
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kanada: Wielka więź polsko – kanadyjska

Środa, 6 listopada 2013, 11:20
Aktualizacja: 11:22
Autor: red.
Kanada: Wielka więź polsko – kanadyjska
Fot. UM Strzegom
Wspólna zabawa, długie rozmowy o Strzegomiu, konkursy rysunku oraz tańca i wiele innych atrakcji – tak wyglądał drugi Kanadyjsko–Amerykański Zjazd Strzegomian, który odbył się 19 października w miejscowości Mississauga w Kanadzie.

Rok temu - gdy Strzegom obchodził 770-lecie nadania praw miejskich - Emilia Budzik, była mieszkanka Strzegomia zainicjowała pierwszą edycję spotkania osób pochodzących i mieszkających w naszym mieście. Odzew na jej propozycję wzbudził ogromny entuzjazm wśród tamtejszej Polonii. W premierowym zjeździe udział wzięło około 100 osób z różnych rejonów Kanady i USA. Pomysł spodobał się do tego stopnia, że postanowiono kontynuować tę bardzo ciekawą ideę.

Organizatorzy w tym roku postarali się, aby wieczór dostarczył wiele wzruszeń i niezapomnianych chwil. Uczestnicy zjazdu mogli zobaczyć filmowe wywiady ze znanymi strzegomianami, obejrzeć prezentację zdjęć o Strzegomiu oraz film nagrany specjalnie na tę okazję przez burmistrza - Zbigniewa Sychytę. - Dzięki tym różnorodnym akcentom mogliśmy chociaż na chwilę przenieść się do Strzegomia - podkreśla Emilia Budzik. - Pragnę podziękować osobom, które udzieliły wywiadu naszej koleżance Renacie Rosiak: ks. prałatowi Markowi Babuśce, Edmundowi Szczepańskiemu, Ewie Solimie i członkom sekcji haftu artystycznego działającego przy SCK. Głęboki ukłon w stronę nieocenionego burmistrza Zbigniewa Suchyty za wzruszające i piękne przesłanie, nagrane specjalnie dla uczestników Zjazdu Strzegomian - dodaje.

Taka impreza nie mogłaby się odbyć bez konkursów i zabawy przy muzyce. W konkursie rysunku najwyżej oceniona została Bazylika Strzegomska narysowana ręką architekta z Wrocławia. Pozostałe prace były równie ciekawe i odzwierciedlały charakterystyczne elementy naszego miasta. Młode talenty reprezentujące trzecie i czwarte pokolenie strzegomian poruszyły serca muzyką, śpiewem, tańcem i żywym słowem. Radość i łzy przenikały sie nawzajem, kiedy młodzi ludzie w geście ukłonu wręczali kwiaty seniorom.

Drugi zjazd odbił się szerokim echem wśród lokalnych mediów i był doskonałą promocją naszego miasta. Strzegom widniał w polonijnych kanadyjskich i amerykańskich mediach, na plakatach zdobiących witryny polskich sklepów, promowany był wśród kanadyjskich przyjaciół. - Chcielibyśmy pozdrowić wszystkich mieszkańców naszego kochanego miasta i zapewnić, że bardzo często o nich myślimy - podsumowuje Emilia Budzik.

(UM Strzegom)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group