Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 1247
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Wieża do remontu

Poniedziałek, 19 lutego 2024, 17:38
Autor: red
Strzegom: Wieża do remontu
Fot. UM Strzegom
Dbając o wizerunek naszego miasta, strzegomski samorząd zaplanował kolejne zadanie w zakresie ochrony zabytków. Remontowi i renowacji zostanie poddana Wieża Targowa, która jest wizytówką Strzegomia i wymaga zdecydowanej odnowy i przywrócenia estetyki.

Ta średniowieczna budowla, która w latach 90-tych poprzedniego stulecia otrzymała nowoczesne, szklane zwieńczenie, jest aktualnie w złym stanie technicznym. W tegorocznym budżecie gminy znalazły się pieniądze na wykonanie projektu remontu budynku.

Na obecnym etapie wyłoniono wykonawcę projektu i w niedługim czasie zostanie podpisana umowa na wykonanie prac projektowych. W zakres projektu wejdzie wykonanie remontu elewacji i zwieńczenia wieży wraz z wykonaniem obróbek blacharskich i orynnowaniem, co jest bardzo istotne dla zatrzymania postępującej degradacji budynku. W miarę możliwości zostanie zachowana funkcja turystyczna obiektu: punkt widokowy i dostęp dla zwiedzających. Remont obejmie również wnętrze wieży, które wymaga dostosowania do przepisów ochrony przeciwpożarowej i uzyskania stosownych odstępstw od przepisów ppoż.

- Ze względu na to, że wieża jest obiektem zabytkowym wpisanym do Rejestru Zabytków oraz występuje na terenie Starego Miasta, wszystkie prace projektowe muszą być wykonywane w ścisłym uzgodnieniu z konserwatorem zabytków oraz wymagają uzyskania decyzji konserwatorskich pozwalających na wykonanie prac przy zabytku – podkreślają władze Strzegomia.

Powstanie projektu remontu Wieży Targowej jest tylko początkowym etapem prowadzącym do odnowienia budowli. Jeśli jednak realizacja zadania dojdzie do skutku w przyszłych latach budżetowych, po innych odrestaurowanych malowniczych strzegomskich zabytkach, będzie to kolejna „perełka” w krajobrazie Strzegomia.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group