Sobota, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Witolda
Czytających: 1046
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Wieża wyróżniona

Piątek, 15 września 2023, 11:57
Autor: red
Świdnica: Wieża wyróżniona
Fot. UM Świdnica
Wieża ratuszowa wyróżniona tytułem „Lodołamacza 2023”

Po raz osiemnasty Polska Organizacja Osób Niepełnosprawnych przyznała tytuły „Lodołamaczy”. To nagrody dla osób i instytucji, które w swojej działalności zawodowej i publicznej propagują idee „bez barier”. Wyróżnienie w kategorii przyjazna przestrzeń dla wieży ratuszowej odebrał Zastępca Prezydent Świdnicy, Szymon Chojnowski. Uroczystość odbyła się we wtorek, 12 września w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wieża ratuszowa w Świdnicy odbudowana w 2012 roku to symbol świetności miasta oraz doskonały punk widokowy. Budynek ma 58 m wysokości oraz 10 kondygnacji. Wieża jest także miejscem, w którym odbywają się liczne imprezy kulturalne oraz wystawy. Działalność w obiekcie skierowana jest do mieszkańców oraz turystów. Osoby z niepełnosprawnością korzystają z obiektu średnio do 15 osób w miesiącu.

W obiekcie zamontowane są dwie windy dostosowane do samodzielnego korzystania przez osoby niepełnosprawne. Jedna winda wjeżdża na poziom 2, kolejna z poziomu 2 na taras widokowy, skąd przez szklane tarcze zegara, można podziwiać widok na świdnicki Rynek. Wyeliminowane zostały wszelkie bariery architektoniczne, jak np. progi, stworzone zostały odpowiednio szerokie przejścia ułatwiające poruszanie się na każdym piętrze wieży. W obiekcie są w czytelny sposób oznakowane kierunki poruszania się oraz drogi ewakuacyjne. Istnieje łatwy dostęp do toalety dla niepełnosprawnych.

Wieża wyposażona jest w multimedialne panele dotykowe, które nie tylko przybliżają historię obiektu, umożliwiając odczyt informacji o atrakcjach turystycznych oraz krajobrazowych miasta, ale także pozwalają wysłać elektroniczne pozdrowienia ze Świdnicy. Panele umieszczone są na odpowiedniej wysokości, aby w łatwy sposób mogły korzystać z nich osoby z niepełnosprawnościami.

Nagrody przyznane zostały w dziesięciu kategoriach: zatrudnienie chronione, rehabilitacja społeczno-zawodowa, otwarty rynek pracy, instytucja, dziennikarz bez barier, przyjazna przestrzeń – dostępność, biznes odpowiedzialny społecznie- zrównoważony rozwój biznesu, zdrowa firma, Super Lodołamacz oraz Lodołamacz Specjalny.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group