Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 913
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

region: Wigilia po wodzie…

Czwartek, 23 grudnia 2010, 20:37
Aktualizacja: Piątek, 24 grudnia 2010, 11:26
Autor: KO
region: Wigilia po wodzie…
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Sprawdzają się przysłowia. Barbórkę mieliśmy „po lodzie”, Boże Narodzenie prawdopodobnie będzie „po wodzie”. Mokra z całą pewnością będzie Wigilia. Wrocławskie Biuro Prognoz Meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed roztopami.

Ostrzeżenie ze stopniem zagrożenia 2 w trzystopniowej skali obowiązywać będzie do godz. 18.00 w piątek, 24 grudnia. Synoptycy przewidują wzrost temperatury powietrza oraz opady deszczu powodujące gwałtowne topnienie pokrywy śnieżnej i roztopy.

Tej nocy ma utrzymywać się dodatnia temperatura powietrza. Na dodatek spadnie deszcz (od 5 do 10 mm opadów). A to może spowodować nawet lokalne zalania i podtopienia. Kierowcy powinni jeździć ostrożnie, na jezdniach będzie zalegać błoto pośniegowe.

Skoro sprawdza się powiedzenie: „Święta Barbara po wodzie, Boże Narodzenie po lodzie” (i na odwrót), zobaczmy, co nas jeszcze wedle wiedzy ludowej może spotkać. Niepokojąco brzmi porzekadło: „Jak w Wigilię z dachu ciecze, jeszcze się zima długo się powlecze”. Byłoby dobrze, gdyby w święta chmury zniknęły, wtedy mielibyśmy szansę, że spełni się przysłowie: „Gdy w Narodzenie pogodnie, będzie tak cztery tygodnie”. A gdyby jednak nagle spadły temperatury, zastosowanie mogłoby mieć powiedzenie: „Gdy w dzień Adama i Ewy mróz i pięknie, zima wcześnie pęknie”.

Przy okazji przypominamy też porzekadła niezwiązane z aurą: „W dzień Adama i Ewy daruj bliźniemu gniewy” (zachęcamy do tego serdecznie), „Na Boże Narodzenie weseli się wszystko stworzenie” i przestrzegamy: „Jakiś w Wigilię, takiś cały rok”.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group