Piątek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 547
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/Region: Wiosenne porządki nie oznaczają spalania śmieci

Poniedziałek, 28 marca 2016, 10:35
Aktualizacja: 10:53
Autor: opr.red.
Świdnica/Region: Wiosenne porządki nie oznaczają spalania śmieci
Fot. użyczone
Rozpoczęła się kalendarzowa wiosna, a wraz z nią porządki. Jeżeli nie chcemy zaszkodzić swojemu zdrowiu, powinniśmy zrezygnować ze spalania śmieci.

Najpopularniejszą i najprostszą metodą pozbywania się odpadów zielonych, a także często – różnego rodzaju śmieci, jakie zbierzemy podczas wiosennych porządków w ogrodzie, jest ich palenie. Robimy to niemal automatycznie, bo takie jest nasze wieloletnie przyzwyczajenie. Bez zastanowienia je podpalamy niejednokrotnie z wszystkiego, co znajdziemy na terenie działki czy domowej posesji. Warto pamiętać, że przez niektóre porządkowe działania możemy przysporzyć sobie kłopotów. Sankcje karne mogą wynieść nawet do 5 tys. zł.

Spalanie nie jest właściwym sposobem na usunięcie odpadów. Aby pozbyć się problemowych śmieci, można skorzystać ze Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów ( PSZOK, ul. Metalowców 4, 58-100 Świdnica). Palenie śmieci w piecach, lub przydomowych ogródkach powoduje uwalnianie do środowiska wiele toksycznych substancji, które mają wpływ na nasze zdrowie.

Dlaczego decydujemy się na spalanie śmieci w piecach?

Głównie z oszczędności. Paląc odpady nie trzeba wydawać pieniędzy na drewno, czy węgiel, tym samym oszczędzamy na surowcu opałowym, zyskujemy pieniądze. Ale czy warto narażać zdrowie swoje i innych?

PAMIĘTAJ !

Paląc śmieci uwalniasz do środowiska wiele szkodliwych substancji, które rozprzestrzeniają się w sposób niekontrolowany i są wdychane przez wszystkich, również przez Ciebie i Twoje dzieci. Substancje te kumulują się w organizmie uszkadzając komórki oraz narządy wewnętrzne i wcześniej, czy później dadzą o sobie znać, np. w postaci chorób nowotworowych.

Podczas spalania odpadów w paleniskach domowych emitowanych jest ponad 700 razy więcej dioksyn niż podczas spalania odpadów w profesjonalnej spalarni zaopatrzonej w specjalne filtry na kominach. Ministerstwo Środowiska zwraca ponadto uwagę na fakt, że odpady powstające w gospodarstwach domowych mają różny skład materiałowy, mogą, więc wywierać negatywny wpływ na nasze środowisko naturalne.

Tlenek i dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, metale ciężkie, kadm, chlorowodór i cyjanowodór, to tylko część szkodliwych substancji, które powstają przy spalaniu w domowych instalacjach grzewczych. Podczas spalania jednego kilograma odpadów z polichlorku winylu – popularnego PCV, z którego wykonane są wykładziny, butelki, otoczki kabli, folie, powstaje aż 280 litrów chlorowodoru, a ten w połączeniu z parą wodną tworzy kwas solny. Spalając jeden kilogram pianki poliuretanowej (buty, odzież, meble) emitowane jest do powietrza aż 50 litrów cyjanowodoru, który tworzy z wodą kwas pruski. Przy spalnaniu sklejek, czy płyt wiórowych, gdyż do środowiska emitowany jest formaldehyd. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest więc spalanie odpadów z tworzyw sztucznych, np. typu butelek PET, worków foliowych, odpadów z gumy, czy lakierowanych materiałów. W wyniku spalania tego typu odpadów emitowane są także rakotwórcze dioksyny, których toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilku latach, np. w postaci chorób nowotworowych, obniżenia płodności, obniżenia odporności organizmu, czy uszkodzeń systemu hormonalnego.

Powołując się na artykuł 191 ustawy o odpadach należy pamiętać, że „Kto wbrew zakazowi, termicznie przekształca (spala) odpady poza spalarniami odpadów podlega karze aresztu lub karze grzywny”.

Przykładem negatywnego wpływu unoszących się z komina oparów mogą być wyniki badań kurzych jaj, pochodzących z miejscowości na Śląsku i w Małopolsce. Badania przeprowadzone przez Politechnikę Krakowską potwierdziły tezę, że dioksyny, które wylatują z komina po spaleniu w piecu śmieci albo odpadów węglowych, spadają na glebę i przedostają się do żywności. Najbardziej było to widoczne w żółtkach jaj z Rabki, http://wiadomosci.radiozet.pl/Wiadomosci/Kraj/Dioksyny-w-kurzych-jajach-wykryli-naukowcy-Politechniki-Krakowskiej.-00018670.

Okazało się, że poziom dioksyn, który odkryli naukowcy, prawie 4-krotnie przekracza unijne normy

DOBRZE WIEDZIEĆ!!!

Palenie śmieci ma również negatywny wpływ na stan przewodów kominowych, powodując odkładanie się, tzw. „mokrej sadzy” w kominach. To z kolei może być powodem zapalenia się instalacji i pożaru Twojego domu.

UWAGA !

W piecu domowym można spalać tylko:

węgiel, koks,
drewno, trociny, wióry pod warunkiem, że nie są zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi, w tym drewno pochodzące z budowy, remontów oraz demontażu obiektów budowlanych,
odpady z kory i korka,
papier i tekturę, karton.
W przypadku stwierdzenia termicznego przekształcania (spalania) odpadów sankcje karne wynikające z art. 191 ustawy o odpadach mogą wynieść nawet 5 000 zł. Postępowanie o ukaranie sprawcy następuje w trybie określonym w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia.

Aby uniknąć niepotrzebnych sankcji finansowych, odpady biodegradowalne należy zatem sprzątać oraz gromadzić w zadeklarowany wcześniej sposób bądź przekazywać samodzielnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group